Středočeský kraj má 15 lidí nakažených koronavirem, muzea a galerie jsou zavřeny

Ve Středočeském kraji je již 15 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Testováno bylo celkem 250 lidí. Karanténu hygienici nařídili 122 lidem, další lidi poslali do karantény praktičtí lékaři, řekla dnes ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Přidejte svůj názor

Jaroslava Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje
doporučujeme

Středočeští hygienici informovali o prvních nakažených v kraji v úterý, šlo o dva lidi z Kladenska a Mělnicka. Všichni nemocní mají podle mluvčí mírný průběh.

Muzea, galerie a památníky zřizované Středočeským krajem jsou kvůli koronaviru do odvolání uzavřeny. Opatření, o němž rozhodla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), reaguje na nouzový stav vyhlášený vládou. 

Ze stejného důvodu jsou ode dneška zavřené například i kutnohorské církevní památky, které jsou častým cílem turistů. Návštěvníci nemohou do chrámu svaté Barbory ani do kaple Božího těla, jež spravuje Římskokatolická farnost - arciděkanství Kutná Hora. Sedlecká farnost rozhodla o zavření kostnice a katedrály Nanebevzetí Panny Marie. "Další služby, jako například informační centrum Sedlec a veřejné toalety v Zámecké ulici, jsou ze stejného důvodu do odvolání taktéž uzavřeny," informovala ČTK Radka Krejčí ze sedlecké farnosti.

Helena Frintová z krajského úřadu uvedla, že ještě před vyhlášením nouzového stavu začal kraj pozorně sledovat počet zaměstnanců v denním provozu na pracovištích v jednotlivých kulturních organizacích a bude v tom pokračovat. Z celkového počtu 581 zaměstnanců jich ve čtvrtek pracovalo 433.

V novém režimu se počet aktivních zaměstnanců ještě sníží. Pokud návštěvnický provoz zajišťují na základě dohody, oznámí jim ředitelé odklad provádění práce. Kmenoví zaměstnanci budou převedeni na jinou práci. Do provozu kulturních institucí zasáhlo i uzavření škol a školek, pět lidí zůstalo s dětmi doma. Dovolenou čerpá 55 pracovníků, nejvíc na Kolínsku, kde jsou jarní prázdniny. Nemocných zaměstnanců je 31, nikdo ale nemá diagnostikován koronavirus ani není v karanténě.

Ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně byl provoz pro veřejnost upraven tak, aby se minimalizoval kontakt čtenářů se zaměstnanci knihovny. Objednávat knihy je možné výhradně elektronicky a vyzvednutí knih je možné jen na základě předchozí oboustranně odsouhlasené dohody. Uzavřena je čítárna, studovna a volný výběr.

Kvůli koronavirové nákaze jsou v Česku mimo provoz školy, školek se opatření netýká. V řadě měst se však samospráva rozhodla uzavřít i tato zařízení. Ve středních Čechách tak učinily Mělník, Kolín nebo Říčany, nově se k nim přidala Příbram, kde jsou ode dneška zavřené všechny mateřské školy, dětské skupiny a rehabilitační stacionář. "Rada při svém rozhodování přihlížela i ke skutečnosti téměř sedmdesátiprocentní absence dětí v MŠ, kde řešíme i nedostatek pedagogického i nepedagogického personálu," uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Známý kuchař píše Babišovi: Jste jen vysavač systému a bezcharakterní vůdce

03.04.2020 22:18 Aktualizováno Živnostníci dávají jasně najevo, že opatření, které připravila vláda v čele s šéfkou státní kasy…

Preventivní užívání paracetamolu neochrání před COVID-19. Naopak může…

03.04.2020 17:06 Česká lékárnická komora (ČLnK) varuje před užíváním léčivých přípravků s obsahem paracetamolu jako…

Remdesivir zabral. Pacient s COVID-19 se uzdravuje, nemoc u něj měla…

03.04.2020 17:04 Aktualizováno Pacient s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci COVID-19 v Česku, který se léčil ve Všeobecné…

Čtveřice migrantů se vezla v kamionu, skončili na Vyškovsku

03.04.2020 16:06 Policie na Vyškovsku zadržela čtyři muže původem z Afriky ve věku 22 až 26 let, do země vstoupili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy