Testovat ve firmách by se mělo i po konci června, experti to doporučí vládě

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) chce doporučit vládě pokračovat s testováním na covid-19 ve firmách i od 1. července dál. Týkat by se mělo lidí, kteří se vracejí z dovolené. V Otázkách Václava Moravce v České televizi se na tom dnes shodli hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal a viroložka Ruth Tachezy, kteří jsou členy MeSES.

Eurozpravy.cz

Preventivní testování by podle nich nemělo skončit na konci června, jak se s tím zatím počítá. Od září by se podle MeSES měly opět testovat i děti ve školách.

Podle Tachezy i Smejkala je virová nálož v populaci stále příliš vysoká na to, aby se s preventivním testováním přes léto skončilo. MeSES proto podle ní plánuje doporučení, aby se preventivně ve firmách testovali všichni, kdo se vrátí z dovolené. Záležet by nemělo na tom, zda ji strávili v zahraničí, nebo v ČR. Důvodem je podle Tachezy to, že zatím není dost jasné, jaké mutace koronaviru a v jakém množství se v Česku vyskytují. "Dohled nad cirkulujícími kmeny zatím není takový, abychom si mohli říct, tady nám nic nebezpečného nehrozí," řekla.

Po návratu žáků do lavic od 1. září by se pak podle Smejkala mělo obnovit i testování ve školách. Podle Tachezy by možná mohlo trvat jen dva až čtyři týdny. Mělo by se jím ale ověřit, jak velká virová nálož mezi dětmi po prázdninách je, vysvětlila. Pokud by pak pozitivních testů nebylo moc, mohlo by se třeba s testováním žáků přestat, řekla.

Dodala, že MeSES bude doporučovat zároveň přejít na používání přesnějších PCR testů, a to ve školách i ve firmách. Podle Smejkala se investice do testování vyplatí, protože může zabránit výraznějšímu zhoršení epidemické situace. "Každá investice do prevence je výhodná ekonomicky víc, než když potom musíte (pacienty) léčit," řekl.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) dnes řekl, že vláda už nechce ani při zhoršení epidemické situace zavírat provozy. Podle Havlíčka v tom má pomoci hlavně pokračování v očkování, testování, covid pasy, ale také funkční pravidla pro fungování maloobchodu a služeb. Povinnost testování ve firmách i ve školách má zatím platit do konce června. Havlíček dodal, že by nepovažoval za vhodné, aby skončila dřív.

Témata: EZ

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Související:

Právě se děje