Tragédie při Rallye Zlín: Za újmu způsobenou autem při závodu odpovídá i jeho provozovatel

Za nemajetkovou újmu způsobenou při havárii závodního automobilu může odpovídat nejen pořadatel rallye, ale také provozovatel vozidla. Nejvyšší soud zamítl dovolání společnosti Roto Plzeň, provozující auto, které v roce 2012 při rychlostní zkoušce Barum Czech Rallye Zlín vyletělo z trati a usmrtilo diváka. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce.

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

Kauzu řešily Okresní a Krajský soud v Plzni. Vdova i dcera zemřelého diváka vysoudily od provozovatele vozidla jako náhradu nemajetkové újmy každá 240.000 korun. Auto podle verdiktu havarovalo po chybě řidiče. Pořadatel závodu se při vytyčování trati nedopustil pochybení, usmrcený muž stál v prostoru vymezeném pro diváky.

Plzeňské soudy dospěly k závěru, že automobil neztrácí charakter motorového vozidla ve smyslu občanského zákoníku jen tím, že je použit k závodu. Jeho provozovatel proto i při rallye odpovídá za škodu vzniklou zvláštní povahou provozu automobilu.

Podle dovolání plzeňské společnosti za škodu odpovídá jen pořadatel závodu. Rychlostní zkouška slouží k maximálnímu využití potenciálu závodního automobilu, vybočení vozu z dráhy lze očekávat, proto prý nejde o běžné užití dopravního prostředku, ale o zvlášť nebezpečný provoz.

Nejvyšší soud však verdikt potvrdil. "Vůz sice v danou chvíli nesloužil k přepravě osob nebo zboží z místa na místo, ale k provozování motoristického sportu při automobilové soutěži, to však vůz nezbavovalo jeho povahy motorového vozidla, které je nadáno vlastnostmi, pro něž je jeho provoz pokládán zákonem za nebezpečný," stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Havárie vedla k předčasnému ukončení závodu. Tragédie se udála u Žlutavského lomu při erzetě Halenkovice. Auto v rychlosti zhruba 160 kilometrů za hodinu vyletělo ze silnice, kutálelo se a dostalo se do divácké zóny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Nejsem zločinec." Nakažená dívka z pražského klubu čelí i výhrůžkám

03.08.2020 09:40 Nejméně 165 lidí se infikovalo novým typem koronaviru v pražském ohnisku nákazy klubu Techtle…

Kreml nás vnímá jako gubernii, která musí poslouchat. Odstup bychom si…

03.08.2020 09:10 ROZHOVOR – Dezinformace jsou součástí hybridní války a v dnešní době se s nimi setkává každý…

Změna cestovního semaforu: Tunisko je bezpečné, test na covid potřebujete…

03.08.2020 07:34 Čeští turisté ode dneška nepotřebují při návratu z Tuniska negativní test na koronavirus, Česko…

Poptávka po jízdních kolech výrazně stoupla, obchody mají vyprodáno

02.08.2020 09:15 Poptávka po jízdních kolech v posledních měsících stoupla meziročně až o polovinu. Vyrobilo se jich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama