Ukrajinec, který najel v Praze do lidí, si trest odpyká. Ústavní soud odmítl stížnost

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Ukrajince Ruslana Butka, který při úprku před policisty na pražské Letné ohrozil na chodníku dva chodce. Za těžké ublížení na zdraví a další trestné činy dostal pětiletý trest vězení. Ústavní stížnost je zjevně neopodstatněná, stojí v usnesení zveřejněném v databázi soudu.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Butko loni v březnu v Kamenické ulici neuposlechl policejní výzvu, aby vystoupil z auta. Místo toho ujížděl po chodníku, po kterém šli dva chodci. Mladší z chodců musel před autem uskočit, spadl a na měsíc skončil v pracovní neschopnosti. Cizinec po chodníku ujížděl ještě dalších 60 metrů a poté se dal na útěk do parku Stromovka, kde ho policisté zadrželi.

Butko událost popsal tak, že jeho vůz obstoupili neznámí lidé v civilním oblečení s pistolemi a snažili se dostat dovnitř. V obavě z kriminálního útoku se instinktivně rozhodl ujet. Podle ústavních soudců mu ale muselo být jasné, že jde o policejní zásah. Odkázali na kamerové záznamy i výpovědi svědků. Zasahující policisté měli pásky i odznaky.

"Ze všech těchto důvodů je vyvrácena obhajoba stěžovatele, že si myslel, že šlo o napadení skupinou banditů," stojí v usnesení.

Butko byl podle starší zprávy Deníku N zapleten do kauzy neoprávněného pronajímání bytů v Bubenči, spravovaných ruským státem. Z rozsudku vyplynulo, že Butko si od srpna 2018 pronajímal nejméně tři byty, a to od britské realitní kanceláře PIM Management Limited, za kterou v ČR jednal ruský zástupce. V komunikaci s Rusem a také s nájemníky bytů si Butko podle verdiktu počínal v rozporu se zákonem, dopustil se nebezpečného vyhrožování a vydírání.

Na jednoho z obyvatel domu údajně křičel, že mu utrhne hlavu, zlomí ruce i nohy a rozmlátí obličej, protože "on je tady teď nová administrace, stačí jen slovo a všichni půjdou z bytu pryč". Druhému nájemníkovi údajně hrozil pistolí, ze které i vystřelil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

U Kolína spadlo ultralehké letadlo, pilot nezvládl přistávací manévr

20.09.2020 15:39 Na letišti u Kolína dnes odpoledne spadlo ultralehké letadlo, pilot je lehce zraněný. Letoun po…

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina Čechů, ukazuje průzkum

20.09.2020 15:05 S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve…

Moravskoslezští pyrotechnici museli opět do akce, houbař našel munici z…

20.09.2020 14:26 Policejní pyrotechnici vyjížděli tento týden v Moravskoslezském kraji několikrát k nálezům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama