Ústavní soud rozhodl: Lhůta pro podání žaloby pro nečinnost není protiústavní

Plénum Ústavního soudu zamítlo návrh Nejvyššího správního soudu (NSS) na zrušení ustanovení v soudním řádu správním, které stanoví jednoletou lhůtu pro podání žaloby na nečinnost soudu či úřadu. Ustanovení není v rozporu s ústavním pořádkem. Lhůta sama o sobě nemůže být neústavní, uvedla dnes při vyhlášení soudkyně zpravodajka Milada Tomková.

Ústavní soud ČR
doporučujeme

Návrh podal NSS kvůli tomu, že se zabývá kasační stížností, v níž se žena domáhala zrušení rozsudku Městského soudu v Praze. Ten odmítl její žalobu na nečinnost ministerstva vnitra, které mělo řešit její žádost o povolení k přechodnému pobytu. Podala ji totiž pozdě, po roční lhůtě.

NSS se domníval v návrhu, že ženě je bez legitimního důvodu odepřen přístup k soudní ochraně. "Institut lhůty tvoří nedílnou součást právního řádu, je obsažen ve většině procesních předpisů... Prostřednictvím lhůty nedochází k odepření soudní ochrany, nýbrž pouze ke stanovení podmínky... Nejde přitom o podmínku pro kohokoli a priori nedosažitelnou," uvedla Tomková.

Smyslem lhůty je omezení neurčitosti v uplatňování práv a tento smysl podle soudu naplňuje i napadené ustanovení. Je pojistkou, že se po mnoha letech nepovedou soudní spory ohledně údajné nečinnosti v řízení, o kterém nejsou k dispozici žádné záznamy či které nikdy ani neexistovalo a šlo jen o výmysl či chybu žalobce.

V případě, že je obtížné určit počátek lhůty, je potřeba problém řešit individuálně, nikoliv zrušením ustanovení zákona. Podle soudu je zákon s daným ustanovením funkční téměř 20 let, aniž by působil interpretační obtíže.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Vítězný únor je bohužel stále živý. Bolševičtí vrazi mají sochy…

25.02.2021 15:39 KOMENTÁŘ – Stále je po něm patrná nezacelená jizva v duši českého národa. Protiprávní komunistický…

Pracovnu doma nemá ani čtvrtina Čechů

25.02.2021 09:48 Pracovnu má doma podle průzkumu Skanska Reality zhruba 23 procent Čechů, častěji muži. Od jídelního…

Česko si připomene komunistický puč i protesty studentů roku 1948

25.02.2021 03:21 Komunistický puč v únoru roku 1948 i tehdejší studentské protesty proti převratu si dnes připomenou…

Výbuch v Ostravě: V pětipatrovém domě hořelo, několik zraněných

24.02.2021 22:01 Aktualizováno Po ranní explozi a požáru v pětipatrovém domě v Ostravě-Hrabůvce záchranáři ošetřili šest lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama