Vítr zastavil i lanovku na Ještěd, v kraji měli hasiči 50 zásahů

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci na dnešek a dnes skoro 50 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů šlo o popadané stromy blokující silnice nebo železniční trať, popřípadě to byly spadané větve na dráty elektrického vedení. V několika případech vítr poškodil i střechy domů.

Ještěd (1012 m), hora na severu Česka, jižně od Liberce, nejvyšší vrchol a jediná tisícovka Ještědsko-kozákovského hřbetu. S prominencí 517 metrů (převýšení od sedla v Jeřmanicích, které ho odděluje od Jizerských hor) jde o jednu z 10 nejprominentnějších hor v Česku.
doporučujeme

ČTK to řekla zastupující mluvčí hasičů Eva Klímová. Energetici během dne evidovali jen jednu poruchu na vedení. Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová uvedla, že bez proudu byly desítky domácností v Raspenavě a okolí. Kvůli silnému větru nejezdila od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci.

Rychlost větru na horní stanici lanovky ráno podle přednosty lanovky Vladimíra Štěpána dosahovala až 108 kilometrů v hodině, přípustných pro provoz je maximálně 58 kilometrů v hodině. "Přes den se sice vítr trochu utišil, ale stále to bylo mezi 16 až 20 metry za sekundu (58 až 72 km/h)," dodal Štěpán.

Pro okolí Frýdlantu, Liberce a Jablonce nad Nisou platí až do pondělí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na velmi silný vítr. V nižších polohách může v nárazech dosáhnout rychlosti 70 až 90 kilometrů v hodině a ve vyšších až 125 kilometrů v hodině. Nejsilnější poryvy ČMHÚ v kraji zaznamenal v noci v Hejnicích, kde vítr dosahoval rychlosti skoro 98 kilometrů v hodině. V nedalekém Frýdlantě to bylo 90 kilometrů v hodině.

Starosta Hejnic Jaroslav Demčák dnes ČTK řekl, že vítr zatím žádné větší škody v třítisícovém městě nenapáchal. "Poškozené jsou některé střechy, ale jsou to jednotlivé případy," uvedl. Spadlo i několik menších stromů. Přes den podle něj foukalo mírněji, kolem 50 kilometrů v hodině. Silnější poryvy očekává starosta opět v noci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palachova smrt nebyla zbytečná. Chtěl vyburcovat národ, který se smiřoval…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR – Zamíří k filozofické fakultě, kde zapálí svíčku. Historik Ústavu pro studium totalitních…

Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu…

Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno REPORTÁŽ – Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na…

OBRAZEM: Češi si dnes připomněli upálení Jana Palacha

16.01.2021 19:59 Cestou na hřbitov či na náměstí a zapálením svíčky si dnes Češi připomněli 52. výročí upálení Jana…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama