Záludná rakovina jater. Patříte do rizikové skupiny?

Pacienti po transplantaci s léky na potlačení imunity mají vyšší riziko nádorů. Nádory jater jsou také jedním z důvodů k transplantaci. Díky spolupráci Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) získají větší šanci na vyléčení. Novinářům to řekli zástupci obou nemocnic. Nádorem jater je odhalen zhruba u 900 Čechů za rok.

Přidejte svůj názor

nemocnice
doporučujeme

"Ne všichni jsou správnými kandidáty pro transplantaci jater. Díky spolupráci s kompletním onkologickým centrem jsme je schopni lépe identifikovat," řekl náměstek ředitele IKEM pro strategii a rozvoj Jiří Malý.

Ze spolupráce by měli mít prospěch i další lidé po transplantaci v IKEM, kterých je asi 5000 a ročně přibývá kolem 500, kteří zůstávají v ambulantní péči. Nová játra nebo jejich část loni v IKEM získalo 160 nemocných.

"Nádorem jater trpí muži výrazně častěji než ženy. Nejčastějším rizikovým faktorem je jaterní cirhóza, hlavně na podkladě alkoholismu," dodal Malý.

"Pacienti s primárními nádory jater budou mít větší šanci vypořádat se se svou nemocí pomocí transplantace jater, a pacienti IKEM, kteří už nějakou transplantaci prodělali a objevil se u nich nádor, budou mít možnost projít léčbou ušitou jim přímo na míru ve VFN Praha," uvedl ředitel IKEM Michal Stiborek.

Pacientům IKEM bude dostupný ambulantní onkolog VFN, v plánu je podle Malého také rozšiřování mezioborových týmů a příprava společných výzkumných programů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vepřín na Rokycansku zasáhl požár, uhořelo 300 prasnic a 1300 selat

20.01.2020 18:53 Aktualizováno Při nočním požáru rozlehlého zemědělského objektu u Kladrub na Rokycansku uhořelo na 300 chovných…

Tragický požár ve Vejprtech: Jeden ze zraněných bojuje o život

20.01.2020 18:12 Aktualizováno Po nedělním požáru v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech zůstávají v nemocnicích čtyři lidé…

Tragický požár ve Vejprtech řeší i Německo, velvyslance zajímá jedna věc

20.01.2020 17:21 Do Vejprt, kde v neděli hořel dům pro mentálně postižené, asi ve čtvrtek přijede německý…

Památník Lidice přišel o ředitelku, Lehmannová rezignovala

20.01.2020 17:05 Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová rezignovala k 21. lednu na svou funkci. ČTK to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama