Záludná rakovina jater. Patříte do rizikové skupiny?

Pacienti po transplantaci s léky na potlačení imunity mají vyšší riziko nádorů. Nádory jater jsou také jedním z důvodů k transplantaci. Díky spolupráci Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) získají větší šanci na vyléčení. Novinářům to řekli zástupci obou nemocnic. Nádorem jater je odhalen zhruba u 900 Čechů za rok.

nemocnice
doporučujeme

"Ne všichni jsou správnými kandidáty pro transplantaci jater. Díky spolupráci s kompletním onkologickým centrem jsme je schopni lépe identifikovat," řekl náměstek ředitele IKEM pro strategii a rozvoj Jiří Malý.

Ze spolupráce by měli mít prospěch i další lidé po transplantaci v IKEM, kterých je asi 5000 a ročně přibývá kolem 500, kteří zůstávají v ambulantní péči. Nová játra nebo jejich část loni v IKEM získalo 160 nemocných.

"Nádorem jater trpí muži výrazně častěji než ženy. Nejčastějším rizikovým faktorem je jaterní cirhóza, hlavně na podkladě alkoholismu," dodal Malý.

"Pacienti s primárními nádory jater budou mít větší šanci vypořádat se se svou nemocí pomocí transplantace jater, a pacienti IKEM, kteří už nějakou transplantaci prodělali a objevil se u nich nádor, budou mít možnost projít léčbou ušitou jim přímo na míru ve VFN Praha," uvedl ředitel IKEM Michal Stiborek.

Pacientům IKEM bude dostupný ambulantní onkolog VFN, v plánu je podle Malého také rozšiřování mezioborových týmů a příprava společných výzkumných programů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci…

04.07.2020 10:14 REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník…

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Inspekce odhalila nebezpečný potravinový doplněk, obsahuje mix rozpouštědel

03.07.2020 16:47 Mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy