Česko je rájem pro zahraniční filmové štáby: Loni utratily pět miliard, víc točí seriály

Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a jejich útrata se vyšplhala k pěti miliardám korun. Výroba seriálů měla na celkovém objemu zahraniční produkce podíl kolem 65 procent, jejich produkce v ČR v roce 2018 během 500 natáčecích dnů utratily téměř 3,2 miliardy korun.

Česká filmová komise ve své bilanční tiskové zprávě dnes uvedla, že uplynulý rok byl od zavedení pobídek v roce 2010 jedním z nejsilnějších co do počtu a útraty zahraničních projektů natáčených v ČR. Vznikalo tu 40 zahraničních seriálů a filmů.

Česká filmová komise, která je součástí Státního fondu kinematografie, ale upozorňuje na to, že příjmy i uplatnění českých tvůrců mohou klesat, pokud se podíl státu na pobídkách brzy nezvýší. "Se svou dvacetiprocentní pobídkou je ČR na jedné z posledních pozic v Evropě," uvádí komise.

Výši pobídek stanoví takzvaný zákon o audiovizi. Fond kinematografie počítá s přípravou novely zákona, která by vyšší pobídky mohla zakotvit. Uvažuje se o 25 procentech nákladů, které by filmaři dostali od českého státu zpět. Pětadvacetiprocentní pobídky by 800 milionů korun, které dnes na pobídky stát ročně dává, zvedly tento příspěvek na 1,2 miliardy korun.

"Mezi zahraničními projekty byly jako každoročně co do provenience nejpočetněji zastoupeny německé produkce, ve většině se jednalo o televizní tvorbu. Německé produkce u nás točily téměř 400 natáčecích dnů a utratily 960 milionů korun," uvedla vedoucí České filmové komise Pavlína Žipková. Mezi německými projekty byly i dva celovečerní filmy mířící do kinodistribuce - snímek Als Hitler das rosa Kanninchen stahl a adaptace románu Hermanna Hesseho Narziss und Goldmund.

Více než filmů se v ČR točilo stejně jako v letech 2016 a 2017 seriálů. Ve většině případů jde o několikaměsíční natáčení celých sérií o šesti a více dílech. Na počátku loňského roku se dotáčely seriály Das Boot (Sky) a Carnival Row (Amazon). Poté vznikla druhá sezona historické série Knightfall (History Channel) a nový seriál BBC World on Fire zasazený do období druhé světové války.

Mimoto Česká republika hostila hororově-supernaturální Lore (Amazon) a Haunted (Netflix). Posledně jmenovaný měl nejen českého režiséra Jana Pavlackého, ale domácími byli také kameraman, scénograf, výtvarník kostýmů a umělecká maskérka.

Z filmů v Česku vznikal snímek Jojo Rabbit novozélandského režiséra Taiky Waititiho a hvězdnému hereckému ansámblu vévodila Scarlett Johanssonová. Štáb německo-amerického filmu pracoval v ateliérech na Barrandově, ale také ve Středočeském a Ústeckém kraji na lokacích v Žatci, Úštěku, Dolních Beřkovicích nebo v bývalém cukrovaru Lenešice.

Liberec má za sebou natáčení blockbusteru Spider-Man: Far From Home, kdy filmaři zabrali na týden celé náměstí před radnicí. Velké natáčení zažila Plzeň, kde vznikal francouzský životopisný film Edmond o dramatikovi Edmondu Rostandovi a ústřední lokací bylo tamní divadlo.

Související

Více souvisejících

Česká filmová komise filmy Česká republika kultura

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí

Haneul, bývalý severokorejský voják, si ze své služby nejvíce pamatuje neustálý pocit hladu. Během prvního měsíce v armádě ztratil 10 kilogramů, protože strava sestávala pouze z popraskané kukuřice a plesnivého zelí. Po třech měsících výcviku byla téměř celá jeho jednotka těžce podvyživená a musela být převezena do zotavovacího centra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy