Analýza Euler Hermes: Pandemie negativně ovlivnila 54 procent evropských firem

Pandemie koronaviru negativně ovlivnila 54 procent evropských firem. Čeští podnikatelé počítají v příštím roce s výrazným poklesem obratu. Vyplývá to z letního průzkumu přední světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes mezi více než tisícovkou podniků ve 14 zemích.

Ilustrační foto
doporučujeme

Pětina uvedla, že jejich podnikání nebylo pandemií ovlivněno, 19 procent z nich dokonce dosáhlo růstu prodejů. Takové odpovědi uváděli především respondenti ze skandinávských zemí. Zasažené podnikatelské subjekty mimo poklesu příjmů nejčastěji uváděly opoždění plateb od zákazníků (32 procent) a přerušení dodavatelského řetězce (27 procent).

V ČR uvedlo 68 procent společností, které se zúčastnily této studie, že čelily poklesu poptávky. Pětina českých firem podle Euler Hermes též evidovala opožděné platby od zákazníků.

Na 19 procent klientů z průzkumu zaznamenalo nárůst poptávky, a to především v IT, telekomunikacích a sektoru vybavení pro domácnosti. Na druhou stranu dodavatelé automobilových komponentů, sektory textilu a kovovýroby odpověděli, že se poptávka po jejich zboží velmi výrazně snížila. Pokles objednávek pocítilo 54 procent respondentů. Třetina eviduje faktury po době splatnosti. Nejvýznamněji se tento fenomén projevil v textilu, mezi dodavateli automobilových součástek a ve farmacii.

Třetina účastníků studie uvedla, že ve snaze utlumit negativní důsledky pandemie přijala určitou formu vládních stimulů na podporu podnikání po dobu krize. Nejčastěji to uváděli polští a britští respondenti (50 procent), následováni respondenty z Nizozemska (40 procent).

Na 40 procent respondentů z ČR uvedlo, že musí přehodnocovat platební podmínky vůči svým dodavatelům či zákazníkům. Platí to především pro klienty z energetiky, elektronického průmyslu a dopravy. Překvapivě vysoký podíl (36 procent) společností nepřijal žádné výrazné opatření na zvládnutí nejisté doby.

Co se týče prognózy obratu v letošním roce v porovnání s tím minulým, přes 40 procent evropských zákazníků očekává pokles a třetina společností předpokládá stejný obrat jako loni. České společnosti jsou opatrnější, až 44 procent z nich počítá s poklesem obratu a dalších 40 procent očekává, že jejich tržby dosáhnou podobné úrovně jako předcházející rok.

Nejdramatičtěji v Evropě pocítili pokles obratu dodavatelé automobilových součástek, kovovýroba a textilní průmysl. Nejoptimističtěji se jeví sektor IT a telekomunikace a též vybavení domácností, kde většina zákazníků deklarovala vyšší obrat nebo neuváděla výraznější pokles.

Nejvíce podnikatelů (30 procent) odhadovala meziroční pokles obratu v roce 2020 o šest až deset procent. Pokles mezi 11 až 20 procenty uvedlo 28 procent respondentů. V ČR vnímají dotázaní podnikatelé situaci negativněji, když 45 procent očekává pokles o 11 až 20 procent, případně 21 až 40 procent (27 procent dotázaných).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inflace v eurozóně zůstává záporná, je nejnižší za poslední čtyři roky

01.12.2020 12:03 Spotřebitelské ceny v eurozóně v listopadu stejně jako v předchozích dvou měsících meziročně klesly…

Spotřeba potravin v Česku byla loni rekordní, vzrostla o sedm kilo na osobu

01.12.2020 11:55 Aktualizováno Spotřeba potravin včetně ztrát a odpadů byla loni v Česku rekordní, činila 796,5 kilogramu na…

Prodej dálničních známek přes e-shop zatím nefunguje, možná se rozjede…

01.12.2020 11:53 Aktualizováno Nákup elektronických dálničních známek na příští rok přes internetový obchod edalnice.cz od rána…

Podmínky v českém průmyslu jsou nejlepší od srpna 2018, index PMI stoupl

01.12.2020 11:06 Aktualizováno Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu zlepšily, když index PMI stoupl na na 53,9…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama