Banky jsou proti zvýšení limitů pro bezkontaktní platby. Zde jsou důvody

Zatímco na Slovensku či Rakousku rostou limity pro bezkontaktní platby, české banky se zvýšením hranice pro zadávání PIN při bezkontaktních transakcích ze současných 500 korun stále nepočítají. Vyplývá to z ankety ČTK mezi bankovními a karetními experty. Podle dřívějšího vyjádření bank jde o operaci, která trvá až několik týdnů. Navíc by rostlo riziko ztráty peněz při ztrátě nebo odcizení karty, dodávají.

Přidejte svůj názor 1 komentář

platební karty
doporučujeme

"Nastavení limitů pro bezkontaktní platby je individuálním rozhodnutím každé jedné banky. Zatím jsem nezaznamenali snahu po koordinovanem řešení. Je třeba mít na zřeteli, že přenastavení limitů není úplně triviální záležitostí," řekl ČTK prezident České bankovní asociace Pavel Štěpánek. "Změnu není možné uskutečnit v operačně krátké době ani na straně vydavatelů karet, ani na straně zúčtovacích bank či společností," dodal tajemník Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán.

"V tuto chvíli neuvažujeme o zvýšení limitu pro bezkontaktní platby bez zadání PINu. Důvodem je především zvýšení rizika zneužití karty," uvedl mluvčí Komerční banky Michal Teubner. Byl by to podle něj krok technicky náročný, který by vyžadoval zásah u každého z uživatelů terminálů. Podmínkou by byla také shoda na celém karetním trhu v ČR. "O navýšení limitu pro bezkontaktní platby momentálně neuvažujeme. Hrozí technické problémy, kdy terminál může přestat komunikovat s kartou," doplnila mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Provozovatel platebních terminálů Global Payments zvyšuje u všech svých 15.000 terminálů na Slovensku limit pro bezkontaktní platby. Navýšení z 20 na 50 eur (1350 Kč) vešlo v účinnost ve čtvrtek. Opatření bude podle slovenské legislativy aplikované do praxe k 23. dubnu. K podobnému kroku přistoupilo minulý týden Rakousko.

"Samotné přenastavení terminálů je bezproblémové, budeme ho dělat vzdáleně. Podmínkou je, že terminál bude zapnut a připojen k síti, obchodník u něj být nemusí. U ostatních budeme muset obchodníky telefonicky požádat o to, aby platební terminál zapnuli, změna bude automatická po připojení k našemu systému. Přepnutí celé sítě více než 15.000 terminálů nám nyní podle našich odhadů potrvá jeden až dva týdny,“ uvedl k operaci ředitel vývoje Global Payments pro Střední Evropu Erik Brinkáč.

Přepravní firmy koncem března vyzvaly banky, aby kvůli zamezení šíření koronaviru dočasně zvýšily limit pro bezkontaktní platby. Kurýři žádají navýšení na 1500 až 2000 Kč, což je nejčastější výše plateb uskutečňovaných v současnosti na dobírku. Lidé by při placení nemuseli zadávat PIN a snížila by se tak podle nich nutnost kontaktu mezi kurýrem a zákazníkem na minimum.

"Limit je výsledkem shody celého bankovního trhu. Mastercard diskutoval se zástupci bankovního trhu o případném zvýšení tohoto limitu. Nyní po této změně poptávka není. Pokud se situace změní a taková poptávka vznikne, jsme připraveni na ni flexibilně reagovat, " řekl ČTK generální ředitel Mastercard pro Česko a Slovensko Michal Čarný. Rovněž Visa je připravena spolupracovat s klienty i s vládou tak, aby zvýšení limitu prospělo spotřebitelům i obchodníkům.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hazard se zdravím. Opalovací krém na dovolené v ČR nepoužije 40 procent…

30.05.2020 20:51 Aktualizováno Opalovací přípravek na dovolené v tuzemsku nepoužije bezmála 40 procent Čechů. Pokud už lidé…

V Česku přibylo zahájených oddlužení. Podívejte se na mapu bankrotů

30.05.2020 09:23 V Česku za poslední rok přibylo oddlužení. Od loňského června začalo 37.890 oddlužovacích řízení.…

Česko čeká vlna zdražování. Nepůjde jen o potraviny

29.05.2020 22:17 Aktualizováno Česko se může v následujících měsících potýkat se zdražováním potravin, elektroniky, ale i…

V první výzvě programu COVID III banky dají úvěry až 167 miliard

29.05.2020 18:14 Záruční program pro živnostníky a firmy zasažené v souvislosti s koronavirem COVID III by měl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy