Byty po OKD kupuje švédská firma Heimstaden Bostad. Kolik zaplatila?

Firmu Residomo, která v Moravskoslezském kraji vlastní více než 42.500 bytů, převážně po OKD, kupuje švédská společnost Heimstaden Bostad. Společnost patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě. Pro nájemníky firmy Residomo se nic nemění a na uzavřené nájemní smlouvy nebude mít změna vlastníka společnosti vliv, uvedla dnes společnost Residomo v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Byty
doporučujeme

Výši transakce firmy neuvedly. Generální ředitel společnosti Residomo Jan Rafaj řekl, že je zřejmě kolem hodnoty firmy zveřejněné v poslední účetní závěrce, tedy 31 miliard korun. Posledním krokem má být schválení antimonopolním úřadem.

"Jsme rádi, že nový vlastník Residomo, Heimstaden, přichází s dlouhodobou vizí rozvoje nájemního bydlení. Pro celý tým Residomo je důležité, že nový majitel kromě vysoké úrovně správy a péče o stávající byty má rovněž vizi dalšího rozvoje portfolia, a to i v podobě budoucích investic do výstavby nových nájemních bytů," uvedl Rafaj.

Firma ve zprávě uvedla, že z dlouhodobého hlediska je cílem dále zlepšovat poskytované služby. "Jsme připraveni i nadále podporovat aktivity, které pomáhají zlepšit nabídku nájemníkům a lokalitám, tak jako se tomu dělo v uplynulých letech," uvedl generální ředitel společnosti Heimstaden Patrik Hall.

Rafaj uvedl, že hodnota firmy Residomo a kvalita jejího majetku a služeb se za posledních několik let výrazně zvýšila a že pokračování trendu, možná ještě v rychlejším tempu, čeká i s novým vlastníkem. "Vstup společnosti Heimstaden na trh nájemního bydlení v České republice a v Moravskoslezském kraji je dlouhodobou investicí," řekl Hall. Dodal, že Heimstaden věří v růst ekonomiky ČR, chce zůstat dlouhodobě její součástí.

Residomo je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR. V majetku má hlavně někdejší hornické byty. Bývalá společnost RPG Byty je získala od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD.

V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. Proti prodeji společnosti vystupovalo Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ hájící zájmy nájemníků, podle nějž šlo o další krok k dokončení podvodné privatizace. Vlastníky firmy se staly investiční fondy Black­stone a Round Hill Capital, které ji nyní prodávají.

V roce 2017 se firma RPG Byty přejmenovala na Residomo. Rafaj uvedl, že majitelé začali do rekonstrukcí a zlepšování technického stavu budov a bytů výrazně investovat. Loni činily investice více než 1,2 miliardy Kč.

Heimstaden Bostad byla založena roku 1998. Její portfolio dosud tvořilo 52.300 bytů v hodnotě přibližně 108 miliard švédských korun (259 miliard Kč). Kromě Švédska působí také v Norsku, Dánsku, Německu a Nizozemsku.

Za firmou stojí mimo jiné švédské penzijní fondy. "Dá se říct, že si přes nás budou částečně ukládat peníze švédští penzisté," řekl Rafaj.

Noví majitelé jsou podle něj známi vřelým vztahem k nájemníkům. "Budují velmi kvalitní komunikaci s nájemníky, a to je něco, co si myslím, že může přilákat některé lidi, kteří získali třeba i negativní zkušenost s vlastnictvím bytu, kdy musí složitě řešit problémy v rámci třeba společenství vlastníků," řekl Rafaj.

O případném rozprodeji bytů podle něj noví vlastníci zřejmě vůbec neuvažují. "Naopak o rozšiřování portfolia a o zvyšování standardu, tak aby stále více lidí došlo k závěru, že bydlení v nájemních bytech vedených skupinou Heimstaden se vyplatí a je zajímavé," řekl Rafaj.

Společnost Heimstaden podle něj staví nové bytové komplexy a ve střední a východní Evropě se může ohlížet po rozšiřování portfolia. "Mohou hledat i v rámci našeho regionu další možnosti výstavby bytů v lokalitách, kde to dává smysl. Některé projekty už jsme sami monitorovali a čekali jsme na vstup nového vlastníka," řekl Rafaj.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poprask kolem sítě 5G: Vláda rozvrací stát? Opozice tepe Havlíčka

27.01.2020 17:16 Aktualizováno Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) vstoupil do příprav aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě…

Novou šéfkou ČTÚ je Hana Továrková, vláda odvolala Nováka

27.01.2020 16:56 Aktualizováno Vláda dnes odvolala předsedu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka, a to k dnešnímu…

Rozbroje v Praze. Podezřelá zakázka pro metro? Šéf DPP odmítá nařčení

27.01.2020 16:15 Pražský dopravní podnik (DPP) podle ředitele Petra Witowského nemohl v případě zadání kritizované…

Proč padl předseda ČTÚ? Množí se spekulace, Novák oponuje Havlíčkovi

27.01.2020 14:56 Aukce kmitočtů pro sítě 5G byla podle končícího šéfa Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama