České Silicon Valley? V Brně má vzniknout čtvrť pro vědce z celého světa

V brněnském Králově Poli by mělo vzniknout vědecko-výzkumné centrum Mendel Quarter za 2,5 miliardy korun. Působit tu budou vědci z celého světa, například experti na boj s globální změnou, suchem či kyberbezpečnost. Sídlit tu bude i první vědecké pracoviště OSN v Česku, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Brněnští radní podle listu už doporučili zastupitelstvu změnu územního plánu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Centrum má stát na pláni za obloukem Fakulty regionálního rozvoje Mendelovy univerzity na třídě Generála Píky. Firma Mendel Quarter (MQ) tam připravuje výstavbu kampusu s výzkumnými pavilony, správní budovou a byty pro vědce. VV místě by mělo působit až 2000 doktorandů, stážistů a pracovníků postgraduálního studia ze všech světadílů.

Podle zástupce firmy Pavla Minaříka se s první etapou za půldruhé miliardy začne příští rok. "Zatím jsme území vyčistili, abychom mohli pořídit podklady pro projektanty a dostali sem vrtnou soupravu, která prozkoumá statiku území. Stavba bude založená na pilotách, protože jsme v oblasti brněnských spraší, které sahají do hloubky až 150 metrů," uvedl.

Projekt podle MfD v první etapě počítá s pěti devítipodlažními budovami a jednou šestipodlažní, s parkem a zelení. Také s vědeckými pracovišti, laboratořemi, konferenčními a seminárními místnostmi a kancelářemi. Počítá se i s dvěma stovkami bytů, aby vědci pracující v kampusu nemuseli přejíždět z jednoho konce města na druhý.

Město už podle listu chystá změnu územního plánu kvůli dopravnímu napojení a dalšímu rozšíření kampusu na celé území mezi třídou Generála Píky a Porgesovou ulicí. Brněnští radní už ji doporučili zastupitelstvu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš si dupl, chce nové jaderné bloky. Česko se může dostat do křížku s EU

16.10.2019 12:06 Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo.…

Které modely škodovek jdou nejvíc na odbyt? Česká automobilka má starosti…

16.10.2019 10:54 Automobilka Škoda Auto dodala svým zákazníkům za první tři čtvrtletí letošního roku 913.700 vozů.…

Češi musí sáhnout hlouběji do peněženek. Co zdražuje nejvíc?

16.10.2019 10:34 Ceny průmyslových výrobců v září zpomalily meziroční růst na 1,9 procenta ze srpnových 2,1 procenta…

Firmy se děsí brexitu. Automobilky začaly propouštět

15.10.2019 17:47 Zhruba čtyři pětiny britských firem působících v automobilovém průmyslu se obávají, že odchod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama