Covid-19 dopadl na trh s cigaretami. Vláda o měsíc prodloužila stahování starších kolků

Prodejci cigaret budou moci stahovat starší cigarety z trhu do konce června, termín se tak prodlouží o měsíc. Nebudou je ale moci prodávat, uvedlo dnes na dotaz ČTK ministerstvo financí. Návrh dnes podle jeho mluvčího Jakuba Vintrlíka schválila vláda.

Kouření
doporučujeme

O prodloužení doby na prodej alespoň o tři měsíce po opětovném otevření hranic žádaly tabákové společnosti, podle kterých kvůli vládou schváleným opatřením proti šíření koronaviru nejde zásoby vyprodat. Za cigarety se staršími kolky se platila nižší daň, jsou tak levnější.

"Správci daně bude současně poskytnut větší prostor pro provedení navazujících kroků, zejména pak vlastní likvidace cigaret stažených z oběhu. Jedná se o vstřícný krok, který by měl pomoci všem dotčeným subjektům," uvedl Vintrlík s odkazem na situaci kolem koronaviru. Podle něj bude dnes schválený návrh předložený Parlamentu.

Podle studie společnosti British American Tobacco (BAT) uzavření hranic mezi Českem a Německem a Rakouskem prakticky zrušilo příhraniční obchod s tabákem. Na 500 prodejen tabáku v příhraničí již muselo zavřít. Příhraniční obchod podle firmy představuje až 30 procent domácího trhu, což bude pro státní rozpočet znamenat ztrátu 1,8 miliardy korun měsíčně. Další ranou pro koncové prodejce jako trafiky bude podle firmy to, že nestihnou prodat, jak zatím legislativa stanoví, do konce května výrobky s nižší daní.

Kvůli nařízení vlády, i přestože mají trafiky výjimku, bylo podle firmy zavřeno 12.000 provozoven, které prodávaly tabákové výrobky. Mnoho z nich má, jak BAT uvádí, výraznou zásobu starších výrobků s nižší daní.

Vláda tím tabákovým společnostem v doprodejích nepomohla. Jak ale dříve uvedl ředitel komunikace Japan Tobacco International v ČR Jiří Hauptmann, problémem bylo právě i stahování cigaret, dovozci a vývozci cigaret tuto povinnost nemají, dopadá tak znovu na trafiky. "Stahování probíhá na základě dohody s výrobci a dovozci do značné míry pomocí jejich personálu, případně ve spolupráci s velkoobchodem," dodal.

To se ale podle něj v současnosti kvůli chorobě neděje, obchodní zástupci maloobchod prakticky nenavštěvují, pracují z domova. Kvůli přísnějším kontrolám sledovatelnosti tabákových výrobků je navíc stahování náročnější než v minulosti. Dnešní vládní rozhodnutí BAT uvítala, byla by ale radši i za možnost doprodeje. Kdyby k prodloužení nedošlo, podle ředitele komunikace Tomáše Tesaře by se musely začít stahovat výrobky už nyní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékárny Dr.Max budou v neděli otevřeny ve všech okresech

29.10.2020 13:44 Ve všech okresních a krajských městech ČR budou moci pacienti v neděli navštívit lékárnu, a to i…

Farmářské trhy v ohrožení. Asociace žádá úpravu restrikcí, napsala dopis…

29.10.2020 12:16 Vláda by měla upravit opatření pro farmářské trhy, podle kterého může být na 400 metrech…

Česká ekonomika letos klesne o osm procent, odhaduje bankovní asociace

29.10.2020 11:59 Aktualizováno Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že…

Epidemie covid urychlila trendy na trhu práce, 30 procent pozic nahradí…

29.10.2020 11:53 Koronavirová pandemie urychlila nové trendy na pracovním trhu, které se začaly prosazovat už v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama