Ekonomika ČR si pohorší. Výbor souhlasí s prognózou ministerstva financí

Aktuální makroekonomická predikce ministerstva financí je realistická. Vyhodnotil to na svém středečním zasedání Výbor pro rozpočtové prognózy. Pro vyhodnocení makroekonomické prognózy jako realistické hlasovalo šest z osmi přítomných členů výboru. Zbylí dva jednání nebyli přítomni. ČTK to dnes sdělil mluvčí Národní rozpočtové rady Janis Aliapulios.

Ministerstvo financí
doporučujeme

Ministerstvo financí v nejnovější listopadové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v příštím roce na dvě procenta. Letos počítá s růstem o 2,5 procenta. V červencové prognóze úřad počítal letos s růstem o 2,5 procenta a příští rok o 2,3 procenta, následně v srpnu MF odhad upravilo na 2,4 procenta letos a 2,2 procenta příští rok.

"Převážná většina členů výboru se ztotožnila s celkovým vyzněním prognózy MF a odlišně viděla nanejvýš vývoj některých dílčích ukazatelů. Diskuse se vedly především ohledně tempa růstu zahraniční poptávky, složek růstu HDP a jejich vlivu na externí rovnováhu české ekonomiky," uvádí zpráva.

V diskusi podle zprávy zaznělo, že se některé ukazatele mohou v roce 2020 vyvíjet ve srovnání s odhady prognózy o něco lépe. To se týká především vývoje v zahraničí a růstu soukromých investic v Česku.

"Nová makroekonomická predikce MF tentokrát nevzbudila velkou polemiku. Zdá se, že zhoršování makroekonomických výhledů české ekonomiky, pozorované po řadu předchozích měsíců, se pro tuto chvíli zastavilo," uvedl předseda Výboru pro rozpočtové prognózy Pavel Sobíšek.

Aliapulios upozornil, že na rozdíl od listopadu minulého roku výbor nehodnotil fiskální prognózu MF. Úřad podle něj dokument k posouzení nepředložil s odůvodněním, že predikce příjmů státního rozpočtu na příští rok byla výborem posouzena na jeho předchozím zasedání 29. srpna, je již zanesena do návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2020. Zástupci MF nicméně seznámili členy výboru s aktualizovaným odhadem příjmů státního rozpočtu.

Úkolem Výboru pro rozpočtové prognózy je posuzovat makroekonomické a rozpočtové prognózy ministerstva financí. Jde o prognózy, které při sestavování rozpočtu a střednědobých rozpočtových výhledů použije nejen stát, ale také státní příspěvkové organizace, státní fondy, veřejné vysoké školy, zdravotní pojišťovny a další veřejné instituce. Výsledek posouzení je MF podle zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti povinno zohlednit při svých prognózách.

Výbor pro rozpočtové prognózy je desetičlenný a zasedají v něm přední čeští ekonomové ze soukromé, veřejné i akademické sféry jmenovaní vládou na návrh Národní rozpočtové rady. Předsedou výboru byl v dubnu 2018 jmenován analytik UniCredit bank Pavel Sobíšek, místopředsedou výboru je hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expert: Mnoho českých firem podceňuje přípravy na brexit

26.09.2020 12:45 Obchod s Velkou Británií od ledna zkomplikuje odchod země z Evropské unie, tzv. brexit. Vývozci i…

Neočekávaná událost potkala za pět let většinu Čechů

26.09.2020 11:46 Vedle pandemie covid 19 zasáhla 80 procent Čechů v posledních pěti letech aspoň jedna další…

Odbory kritizují návrh kurzarbeitu, žádají pro lidi vyšší náhradu

25.09.2020 17:18 Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) kritizuje výsledný návrh podoby kurzarbeitu,…

Kurzarbeit? Podnikatelé mají velké výhrady k vládní verzi, požadují změny

25.09.2020 16:03 Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou dnes schválila vláda.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama