Euler Hermes: Oživení světové ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie koronaviru vedle kolapsu zdravotnictví výrazně ovlivní vývoj v obchodě, ve financích i ve spotřebě. Vyplývá to z analýzy úvěrové pojišťovny Euler Hermes.

Přidejte svůj názor

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
doporučujeme

V základním scénáři analýza modelovala tříměsíční šok s kompletní blokádou na jeden měsíc a následně částečnou aktivitu. Zohlednila také zmírňující se účinky politických opatření. "Při odhadu rozsahu škod jsme se inspirovali čínskými údaji za leden až únor, kde měsíc blokády způsobil pokles spotřebitelských výdajů o 13 procent, pokles investicí o dvacet procent a pokles exportu o 16 procent," uvedla manažerka Euler Hermes ČR Iva Palusková.

Základní linie vývoje počítá s vážnou recesí v roce 2020 a zotavení ve tvaru křivky U v roce 2021. Odborníci Euler Hermes tvrdí, že svět zažije v prvním půlroce letošního roku prudkou recesi a odhad globálního růstu HDP do roku 2020 by mohl být 0,8 procenta. Očekává růst HDP v USA 0,5 procenta a pokles HDP v eurozóně o 1,8 procenta.

Za předpokladu, že budou ochranná opatření úspěšná, oživení hospodářské činnosti očekává v druhé polovině roku 2020. Scénář oživení kopírující křivku U by znamenal jednoprocentní růst HDP v Evropě a více jak tříprocentní v USA s obnovením některých odvětví jako maloobchod či cestovní ruch, dodala Palusková.

Experti Euler Hermes však připomínají, že není možné vyloučit ani dlouhotrvající krizový scénář (křivka ve tvaru L), který by mohl trvat 12 až 18 měsíců. A to za předpokladu, že hranice zůstanou zavřené a převládat bude domácí karanténa. Různé vlivy onemocnění COVID-19 způsobí, že žádné odvětví nezůstane netknuté.

Analytici Euler Hermesu odhadují, že v eurozóně je ohrožených na 13.000 malých a středních podniků s celkovým obratem více než 500 miliard euro (čtyři procenta HDP eurozóny). Globální platební neschopnost se pravděpodobně v roce 2020 zvýší o 14 procent, ale státními intervencemi by se dalo zabránit alespoň velkým úpadkům. Z dlouhodobého hlediska však předpokládají, že tato zdravotnická, finanční a hospodářská krize svět na střednědobém horizontu nepoznamená, tak jak to bylo i v případě globální finanční krize.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

29.05.2020 11:27 Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85…

IKEA kvůli koronaviru odkládá vstup na jihoamerický trh

29.05.2020 08:35 IKEA odkládá vstup na jihoamerický trh na rok 2022. První prodejna na kontinentu měla původně…

Ekonomika USA klesla o pět procent, kvůli pandemii ztratily práci miliony…

28.05.2020 16:50 Aktualizováno Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům koronaviru propad o pět procent,…

Cestovní ruch na dně. Mezinárodní turistiku čeká letos největší propad od…

28.05.2020 16:38 Mezinárodní cestovní ruch čeká v letošním roce kvůli koronaviru největší propad od 50. let minulého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy