Globální trh s plynem je od loňska stále napjatější

Globální trh s plynem je od loňska stále napjatější a zlepšení patrně nepřinese ani příští rok. Evropa bude ohledně ruských dodávek čelit bezprecedentním rizikům a možná bude nucena soutěžit s Asií o zkapalněný zemní plyn (LNG).

Dnes o tom ve své pravidelné čtvrtletní zprávě informovala Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ta zároveň očekává, že celosvětová spotřeba plynu letos klesne o 0,8 procenta. Na vině je rekordní desetiprocentní pokles v Evropě a stagnující poptávka v asijsko-tichomořském regionu.

Spotřeba plynu v Evropě se za prvních osm měsíců letošního roku snížila o deset procent ve srovnání se stejným obdobím loni. Způsobil to 15procentní pokles v průmyslovém sektoru, protože podniky omezily výrobu kvůli prudce rostoucím cenám. Dodávky z ruských plynovodů do Evropy letos klesly po odstavení plynovodu Nord Stream 1 z Ruska do Německa na začátku září a dalších problémech, které se objevily později.

Pokud Moskva splní svou hrozbu a uvalí sankce na ukrajinskou energetickou firmu Naftogaz, může se uzavřít jedna z posledních fungujících ruských tras pro dodávky plynu do Evropy. To by ještě zhoršilo energetickou krizi v době, když začíná klíčová zimní topná sezona. Evropa se letos snaží zaplnit mezeru v ruských dodávkách částečně prostřednictvím zvýšeného dovozu zkapalněného zemního plynu. IEA předpovídá, že dovoz LNG do Evropy letos vzroste o více než 60 miliard metrů krychlových.

IEA uvedla, že pokud se dodávky plynu z Ruska do Evropy od 1. listopadu úplně zastaví, zásobníku plynu v EU budou v únoru plné z méně než 20 procent, pokud dodávky LNG zůstanou vysoké. Pokud se však dodávky LNG sníží, mohly by zásobníky být do února plné jen z pěti procent. V současnosti jsou zásobníky plynu v Evropské unii zaplněny z více než 88 procent.

IEA doporučuje EU snížit spotřebu plynu, aby v zásobnících zůstalo co nejvíce plynu a aby kleslo riziko přerušení dodávek v zimních měsících. Velkou část tohoto snížení mají zajistit spotřebitelé, třeba snížením vytápění o jeden stupeň.

Aby se zásoby plynu udržely na odpovídající úrovni až do konce topné sezony, musí se poptávka snížit o devět až 13 procent ve srovnání s průměrem za posledních pět let. V případě nízkých dodávek zkapalněného plynu to zajistí, že zásobníky plynu zůstanou naplněny z 25 až 30 procent, uvádí IEA.

Související

Ilustrační foto

Bude kvůli drahému plynu drahá zima? Počasí si to nemyslí

Když začátkem letních prázdnin vyšla zpráva o tom, že členské země Evropské unie (EU) společně snížily o 19 % množství spotřebovaného zemního plynu mezi srpnem 2022 a lednem 2023, což činilo 41,5 miliardy metrů krychlových této komodity, příliš pozornosti nevyvolala. Počasí bylo více než tropické a málokoho by napadlo, že se nějak může propsat i do vývoje cen energetických komodit. Nyní jsme ale na začátku topné sezóny a každého z nás může napadnout, i kvůli tomu, co se aktuálně ve světě děje, zda kvůli tomu nehrozí drahá zima.

Více souvisejících

Zemní plyn

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 46 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy