Když začátkem letních prázdnin vyšla zpráva o tom, že členské země Evropské unie (EU) společně snížily o 19 % množství spotřebovaného zemního plynu mezi srpnem 2022 a lednem 2023, což činilo 41,5 miliardy metrů krychlových této komodity, příliš pozornosti nevyvolala. Počasí bylo více než tropické a málokoho by napadlo, že se nějak může propsat i do vývoje cen energetických komodit. Nyní jsme ale na začátku topné sezóny a každého z nás může napadnout, i kvůli tomu, co se aktuálně ve světě děje, zda kvůli tomu nehrozí drahá zima.
Statistiky Evropské unie ovšem mluví jasně. Nová zpráva Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) uvedla, že v srpnu 2023 vedl nárůst solární a větrné elektřiny vyrobené v zemích EU k vytlačení 18 terawatthodin (TWh) spotřeby fosilních paliv, což je ekvivalent 54 % celkového dovozu zemního plynu z Ruska (33 TWh) potrubím a LNG.
Pokles poptávky po zemním plynu je v této souvislosti důležitý, neboť podle ekonomické teorie její snížení může vést k poklesu ceny. A podle uvedeného zdroje v srpnu 2023 se kombinovaná výroba elektřiny z uhlí a zemního plynu v EU meziročně snížila o 31 % (-22 TWh), když výroba elektřiny z uhlí zaznamenala pokles o 39 % (-14 TWh) a z plynu o 22 % (-8 TWh). Kombinovaná výroba solární a větrné energie zároveň zaznamenala výrazný nárůst o 22 % (+9 TWh).
Před startem zimní topné sezóny se navíc podle veřejných zdrojů, rozhodli někteří tuzemští dodavatelé energií k výrazným úpravám cen. Tak třeba skupina ČEZ podle zjištění serveru Novinky.cz zlevní od příštího roku téměř dvěma milionům zákazníků elektřinu i plyn. U nefixovaných tarifů budou domácnosti od ledna platit za elektřinu o více než pětinu méně, za plyn pak skoro o 30 procent méně. A podle stejného zdroje už dokonce od listopadu sníží ceny energií společnost MND, od prosince pak Innogy.
Dalo by se tak soudit, odhlédnuto od toho, že řada odborníků na energie říká, že třeba elektřina v příštím roce odběratelům kvůli zvýšení regulované části ceny elektřiny v tuzemsku určované státem zřejmě zdraží, že by se ceny klíčových energetických komodit nemusely už ani letos vyvíjet nějak hodně nepříznivě.
„Mimořádně horké léto a následně suverénně nejteplejší září naznačují podle klimatologů, že lze očekávat pokračování nadprůměrně teplých měsíců. To by mohlo s velkou pravděpodobností znamenat i to, že se rok 2023 stane nejteplejším v historii měření, což bude mít samozřejmě dopad na snížená spotřeby plynu v domácnostech a firmách,“ řekl serveru EuroZpravy.cz Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital.
Podle něj globální ceny zemního plynu tedy především díky mírnému počasí a dostatečným zásobám (např. ČR má podle posledních dat svoje zásobníky naplněny z 99 %, Německo pak z 95 %) pozastavují růst. „Přesto ceny budou mírně zvýšené, protože izraelsko-palestinský konflikt a válka může ohrožovat budoucí dodávky. Pozitivně na nabídku naopak působí snížení rizika přerušení dodávek v Austrálii, když odbory odvolaly obnovenou stávku v zařízeních na zkapalněný zemní plyn společnosti Chevron. Zaměstnanci údajně přijali společností navrženou dohodu o mzdových a pracovních podmínkách. V klíčovém virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku by se tak přes zimu ceny mohly pohybovat v pásmu 35-50 EUR za MWh s občasnými většími výkyvy,“ popsal cenový výhled Míšek.
Někteří analytici soudí, že tzv. „slevová vlna“ u energií pro české zákazníky již proběhla. Ti, kteří neměli cenou fixovanou tak mohli konečně od letošního podzimu určité snížení nákladů počítat ve svých fakturách. Podle statistik Energetického regulačního úřadu ceny energií nad vládními stropy má zafixováno pouze 4,2 % domácností a firem.
„V příštích letech se pak bude na cenách plynu v evropské ekonomice zejména stav těžby v USA a jejich produkce LNG. Těžba zemního plynu v USA se v letech 2023 a 2024 zvýší díky lepší produktivitě a vyšším cenám ropy. Očekává se, že lepší produktivita vrtů a vyšší ceny ropy povzbudí vrtnou aktivitu v Permské oblasti a zvýší tamní produkci zemního plynu. Významná světová agentura EIA očekává, že těžba zemního plynu v této oblasti vzroste v roce 2023 o 11 % a v roce 2024 o 6 %,“ doplnil pro sever EuroZpravy.cz Míšek.
Související
Bývalý šéf Tesca se vrhnul na záchranu planety. V Africe vytváří megalomanský projekt
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
Energetika , Počasí , Zemní plyn
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák