Bude kvůli drahému plynu drahá zima? Počasí si to nemyslí

Když začátkem letních prázdnin vyšla zpráva o tom, že členské země Evropské unie (EU) společně snížily o 19 % množství spotřebovaného zemního plynu mezi srpnem 2022 a lednem 2023, což činilo 41,5 miliardy metrů krychlových této komodity, příliš pozornosti nevyvolala. Počasí bylo více než tropické a málokoho by napadlo, že se nějak může propsat i do vývoje cen energetických komodit. Nyní jsme ale na začátku topné sezóny a každého z nás může napadnout, i kvůli tomu, co se aktuálně ve světě děje, zda kvůli tomu nehrozí drahá zima.

Statistiky Evropské unie ovšem mluví jasně. Nová zpráva Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) uvedla, že v srpnu 2023 vedl nárůst solární a větrné elektřiny vyrobené v zemích EU k vytlačení 18 terawatthodin (TWh) spotřeby fosilních paliv, což je ekvivalent 54 % celkového dovozu zemního plynu z Ruska (33 TWh) potrubím a LNG.

Pokles poptávky po zemním plynu je v této souvislosti důležitý, neboť podle ekonomické teorie její snížení může vést k poklesu ceny. A podle uvedeného zdroje v srpnu 2023 se kombinovaná výroba elektřiny z uhlí a zemního plynu v EU meziročně snížila o 31 % (-22 TWh), když výroba elektřiny z uhlí zaznamenala pokles o 39 % (-14 TWh) a z plynu o 22 % (-8 TWh). Kombinovaná výroba solární a větrné energie zároveň zaznamenala výrazný nárůst o 22 % (+9 TWh).  
 
Před startem zimní topné sezóny se navíc podle veřejných zdrojů, rozhodli někteří tuzemští dodavatelé energií k výrazným úpravám cen. Tak třeba skupina ČEZ podle zjištění serveru Novinky.cz zlevní od příštího roku téměř dvěma milionům zákazníků elektřinu i plyn. U nefixovaných tarifů budou domácnosti od ledna platit za elektřinu o více než pětinu méně, za plyn pak skoro o 30 procent méně. A podle stejného zdroje už dokonce od listopadu sníží ceny energií společnost MND, od prosince pak Innogy.  
 
Dalo by se tak soudit, odhlédnuto od toho, že řada odborníků na energie říká, že třeba elektřina v příštím roce odběratelům kvůli zvýšení regulované části ceny elektřiny v tuzemsku určované státem zřejmě zdraží, že by se ceny klíčových energetických komodit nemusely už ani letos vyvíjet nějak hodně nepříznivě.

„Mimořádně horké léto a následně suverénně nejteplejší září naznačují podle klimatologů, že lze očekávat pokračování nadprůměrně teplých měsíců. To by mohlo s velkou pravděpodobností znamenat i to, že se rok 2023 stane nejteplejším v historii měření, což bude mít samozřejmě dopad na snížená spotřeby plynu v domácnostech a firmách,“ řekl serveru EuroZpravy.cz Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital. 
 
Podle něj globální ceny zemního plynu tedy především díky mírnému počasí a dostatečným zásobám (např. ČR má podle posledních dat svoje zásobníky naplněny z 99 %, Německo pak z 95 %) pozastavují růst. „Přesto ceny budou mírně zvýšené, protože izraelsko-palestinský konflikt a válka může ohrožovat budoucí dodávky. Pozitivně na nabídku naopak působí snížení rizika přerušení dodávek v Austrálii, když odbory odvolaly obnovenou stávku v zařízeních na zkapalněný zemní plyn společnosti Chevron. Zaměstnanci údajně přijali společností navrženou dohodu o mzdových a pracovních podmínkách. V klíčovém virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku by se tak přes zimu ceny mohly pohybovat v pásmu 35-50 EUR za MWh s občasnými většími výkyvy,“ popsal cenový výhled Míšek. 
 
Někteří analytici soudí, že tzv. „slevová vlna“ u energií pro české zákazníky již proběhla. Ti, kteří neměli cenou fixovanou tak mohli konečně od letošního podzimu určité snížení nákladů počítat ve svých fakturách. Podle statistik Energetického regulačního úřadu ceny energií nad vládními stropy má zafixováno pouze 4,2 % domácností a firem.

„V příštích letech se pak bude na cenách plynu v evropské ekonomice zejména stav těžby v USA a jejich produkce LNG. Těžba zemního plynu v USA se v letech 2023 a 2024 zvýší díky lepší produktivitě a vyšším cenám ropy. Očekává se, že lepší produktivita vrtů a vyšší ceny ropy povzbudí vrtnou aktivitu v Permské oblasti a zvýší tamní produkci zemního plynu. Významná světová agentura EIA očekává, že těžba zemního plynu v této oblasti vzroste v roce 2023 o 11 % a v roce 2024 o 6 %,“ doplnil pro sever EuroZpravy.cz Míšek.  

Související

Vláda Petra Fialy

Vláda oznámila miliardové úspory v energetice. Vojáci zůstávají v povodňových oblastech

Vláda chce v příštím roce vydat na podporované zdroje energie jen 8,5 miliardy korun. Na středečním jednání odsouhlasila čtyři úsporná opatření, která navrhla ministerstva financí a průmyslu a obchodu. Státnímu rozpočtu mají do dalších let ušetřit desítky miliard korun. Odsouhlasila také prodloužení doby nasazení příslušníků Armády ČR na pomoc s odstraňováním následků povodní či dotační program na pořízení náhradních ubytovacích a výukových prostor náhradou za zničené či poškozené živelní pohromou.

Více souvisejících

Energetika Počasí Zemní plyn

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy