Hoteliéři v Krkonoších vyhlíží Silvestr s obavami, obsazenost je zatím slabá

Hoteliéři v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn věří, že o tradiční vrchol sezony, kterým je silvestrovský týden, kvůli epidemii koronaviru nepřijdou. Obavy mají zejména z toho, že nepřijede zahraniční klientela. Zatím je obsazenost silvestrovských pobytů velmi slabá. ČTK to řekl majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura.

Krkonoše - Chata Jitřenka
doporučujeme

Hotely v Česku jsou zatím od 22. října uzavřené. Krkonošští hoteliéři přišli zejména o dva prodloužené víkendy spojené se státními svátky 28. října a 17. listopadu.

"Zatímco v minulých letech byl touto dobou silvestrovský týden plný z 80 až 90 procent a některé hotely již měly zcela obsazeno, nyní je to velice špatné. Výjimkou nejsou hotely a penziony s nulovou rezervací. Pokud rezervace jsou, tak bez zaplacených záloh," řekl Jandura. Pobyty podle něj stornovala zejména německá klientela.

Jandura míní, že pokud uzavření hotelů skončí, tak česká klientela bude schopná si pobyty rychle zamluvit a kapacity z podstatné části naplnit. Nedá se však podle něj čekat, že by Češi ve Špindlerově Mlýně plně nahradili zahraniční turisty. "S postupným zlepšováním epidemické situace v posledních dnech se možná trochu rozsvěcí světlo na konci tunelu. Znamenáváme mírný růst nezávazných poptávek po ubytování," řekl.

Hoteliéři se na sezonu podle něj chystají a jsou připraveni přijmout a splnit různé protiepidemické restrikce, které by se týkaly například silvestrovských oslav či wellness provozů a restaurací. "Hoteliéři by ale od vlády měli dostat včas dopředu vědět, kdy budou moci otevřít, aby mohli včas nabrat a zaškolit personál," řekl Jandura.

Špindlerovský Skiareál naplánoval zahájení zimní lyžařské sezony na 12. prosince. Ve středu 18. listopadu začal prodávat jednodenní a vícedenní skipasy. V minulých dnech s příchodem mrazivého počasí začali vlekaři zasněžovat sjezdovky.

Podle protiepidemického systému PES se hotely budou moci otevřít při třetím stupni rizika. Od pondělí v ČR platí čtvrtý stupeň z pětibodové škály. Do třetího stupně by se Česko mohlo posunout nejdříve za týden.

Letní sezonu hoteliéři v Královéhradeckém kraji hodnotili jako výbornou. V létě vzrostl počet ubytovaných turistů a dalších hostů meziročně o více než devět procent téměř na 550.000 lidí. Výhradně se o to zasloužili turisté z České republiky, jejichž počet v kraji vzrostl o 21 procent na více než 496.000. Turistů z ciziny kvůli pandemii koronaviru přijelo pouze 52.000, tedy o 43 procent méně.

O ubytování v v Krušných horách je ke konci roku zájem

Hotel Zelený dům na Božím Daru má zatím zarezervovaných asi 90 procent kapacity na přelom letošního a příštího roku. "Velkou část z toho ale tvoří Němci. Ve středu by se mohlo rozhodnout, jestli Německo umožní, aby mohli přijet. Jsme domluveni s cestovními kancelářemi, že nám dají vědět. Pokud nebudou moci Němci do Čech, začnou své pobyty stornovat," řekl ČTK pracovník hotelu Zelený dům.

Podobně nejisté rezervace má i penzion Schnneberg. "Máme obsazeno asi z 50 procent, většinou jsou to Češi. Němci své rezervace ruší," řekl ČTK pracovník penzionu.

Podle spolumajitelky Apartmánů Jurica na Božím Daru Julie Juricové mají obsazené ubytování na vrchol sezony poslední týden v roce zatím zhruba z 60 procent. Větší část zájemců tvoří německá klientela, která ale čeká, jak se situace ohledně vládních opatřeních v Německu vyvine. "Zhruba polovina Němců ruší své objednávky, řešíme vracení záloh. Ta druhá polovina zatím vyčkává," řekla Juricová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fitch potvrzuje Česku rating AA-. Rizikem je déletrvající nestřídmá…

24.01.2021 05:16 Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové…

Portál pro žádosti podnikatelů o podporu po selhání serveru opět funguje

23.01.2021 15:22 Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat…

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama