Konec českých lentilek. Nestlé přestěhuje jejich výrobu z Holešova do Hamburku

Společnost Nestlé přesune výrobu cukrovinek Lentilek z České republiky do Německa. V Holešově na Kroměřížsku se vyrábějí již od roku 1907, ale od jara příštího roku mají být vyráběny v Hamburku.

Informace zveřejněné Radiožurnálem dnes ČTK potvrdil mluvčí Nestlé Česko Robert Kičina. Důvodem přesunu je podle firmy sladění receptury českých Lentilek se značkou Smarties, pod kterou jsou lentilky vyráběny a prodávány v zahraničí, a také snížení nákladů na výrobu.

Nyní Lentilky vyrábí holešovská továrna Sfinx. "Od dubna 2021 převezme výrobu Lentilek továrna v Hamburku. Operátoři, kteří se dnes podílejí se na výrobě Lentilek, budou přesunuti na jiné výrobní linky a dílny v závodě Sfinx," uvedl Kičina.

K přesunu do Německa podle něj firmu vedly dva důvody. "Prvním je harmonizace receptury s naší značkou Smarties, pro kterou jsme se rozhodli na základě výsledků preferenčních testů mezi spotřebiteli. V testu, kdy jsme lidem dali ochutnat obě varianty složení, původní i nové, jsme zjistili, že jim obě chutnají a jsou pro ně stejně akceptovatelné," řekl mluvčí Nestlé. Výrobek bude podle něj obsahovat méně cukru a více mléka a čokolády. Počítá se i s použitím certifikovaného kakaa.

Dalším důvodem stěhování je podle Nestlé Česko snížení nákladů na údržbu výrobních technologií a lepší využití kapacit v továrně v Hamburku, která dostačuje pro výrobu a distribuci produktu do všech zemí Evropské unie. "Navíc má závod technologii balení Lentilek do papírových obalů a přispěje k plnění závazků Nestlé, týkajících se snižování plastového odpadu bez větších investic," oznámil Kičina.

Do papírových obalů se přitom Lentilky balí i nyní. Některé však podle Kičiny mají plastové součásti. Jako příklad uvedl balení Lentilek o váze 140 gramů v tubě. "V našem českém závodě, na rozdíl od německého, nemáme technologii která by nám je umožnila nahradit papírovými," řekl Kičina. Balení nejprodávanějšího osmadvacetigramového formátu Lentilek v papíře podle něj zůstane ve Sfinxu.

Lentilky začali v roce 1907 v Holešově vyrábět bratři Philipp a Rudolf Kneislovi. Pojmenování čokoládových cukrovinek pochází z latinského slova pro čočku. Výrobek si nechali bratři patentovat. Jejich zásluhou ve městě vznikla továrna Sfinx, která Lentilky vyrábí dodnes.

Koncem loňského roku pracovalo v holešovském závodě asi 400 lidí. Více než polovinu jeho produkce tvoří želé výrobky, které se prodávají na domácím trhu hlavně pod značkou Jojo. Podnik vyrábí i tvrdé bonbóny Bon Pari nebo Hašlerky a dále dražé, mezi která patří právě Lentilky a Smarties. Čokoládové středy pro lentilky se dovážejí z druhého závodu na cukrovinky společnosti Nestlé v Česku, olomoucké Zory. Za jednu směnu se ve Sfinxu vyrobí asi 1,6 milionu kusů Lentilek. Sfinx vyrábí i cukrovinky marshmallow či polotovar pro karamely.

Historie výroby cukrovinek v Holešově sahá až do roku 1863. Do současné továrny na Palackého ulici se pak přesunula v roce 1910. Sfinx tedy patří mezi nejstarší továrny na cukrovinky v Česku. Součástí společnosti Nestlé je Sfinx od roku 1992. Předloni vyrobil téměř 15.900 tun cukrovinek.

Zisk české pobočky předního světového výrobce cukrovinek Nestlé v roce 2018 meziročně stoupl o 1,6 procenta na 578 milionů korun. Tržby klesly o 200 milionů korun na 10,5 miliardy. Hospodářské výsledky za loňský rok firma zatím nezveřejnila.

Související

Více souvisejících

Nestlé Ekonomika Zlínský kraj Německo potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy