Koronakrize promění Česko: Jiná struktura práce, až čtvrt milionu nezaměstnaných, ukazuje průzkum

S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global potýkat alespoň tři měsíce téměř polovina jejích klientů (45 procent). A minimálně se šesti měsíci jich počítá dalších 42 procent. Změny se promítnou i do způsobu a struktury práce, ve firmách se stane standardem home office a důraz na online prostředí.

firmy
doporučujeme

Z dlouhodobého hlediska by tak krize mohla posílit roli digitálních technologií v různých odvětvích, České republice ale může přinést až čtvrt milionu nezaměstnaných. Výsledky aktuálního průzkumu dnes společnost Moore Global sdělila ČTK, počet svých klientů ale neuvedla.

Mezi klienty Moore Global má až 96 procent z nich obavy z dopadů koronavirové pandemie, a to především těch dlouhodobých. Více než 40 procent firem také uvedlo, že kvůli koronaviru mění způsob práce. Vedle preventivních opatření jde například o částečný přesun prodejů zboží a služeb do online prostředí nebo fungování zaměstnanců v režimu home office. Ten povinně pro všechny zaměstnance zavedlo 36 procent firem.

Třetina podniků podle průzkumu věří, že po skončení preventivních opatření budou více využívat digitální technologie. K tomu se podle Moore Czech Republic začínají více přiklánět i české firmy.

"Mnoho z nich nemělo nastavené procesy řízení, nedostatečné kybernetické zabezpečení nebo jim chyběl hardware. Improvizovat musely kvůli mimořádné situaci a hromadnému home office nejen soukromé podniky, ale zejména veřejné instituce. Některé úřady například nesmí v rámci své agendy využívat programy jako Skype nebo Teams, u jiných bylo zase nutné zaměstnance dodatečně proškolit, uvedl partner Moore CR Radovan Hauk.

Vedle strukturálních změn se firmy nejčastěji potýkají s finančními problémy. Pouze čtvrtina z nich disponuje dostatečnými prostředky pro pokrytí nákladů a pohledávek v příštích šesti měsících.

"V tomto ohledu je podobná situace i v ČR. Zejména pro malé firmy, které nedisponují většími rezervami, znamená útlum jejich aktivit problémy, které se naplno projeví až ve střednědobém výhledu. Mnoho z nich bude nuceno přijímat přísná úsporná opatření, včetně propouštění," upozornil Hauk. Podle jeho odhadu by jen v Česku mohlo vlivem aktuálních událostí přijít o práci až 250.000 lidí. Naopak rozšiřovat svou pracovní sílu se z globálního hlediska podle průzkumu chystá beze změn či odkladů jen desetina firem.

Mezi dlouhodobá opatření, jejichž důležitost bude v důsledku pandemie stoupat, patří podle průzkumu zejména intenzivní zapojení moderních technologií a změny ve způsobu práce zaměstnanců. Velká část podniků (82 procent) zároveň neplánuje měnit svou cenovou politiku. "Do budoucna můžeme očekávat častější využívání online transakcí, internetového prodeje a elektronické komunikace namísto osobního kontaktu," uzavřel Hauk.

Společnost Moore Czech Republic je součástí jedné z největších mezinárodních sítí nezávislých auditorských a poradenských firem. Moore Global Network Limited zaměstnává po celém světě přes 30.000 odborníků ve více než 260 nezávislých firmách a 110 zemích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby

03.03.2021 13:46 Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby, nově činí 100 liber (3000 Kč) proti…

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

03.03.2021 09:18 V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich…

Pokles ekonomiky ve 4. čtvrtletí byl mírnější, než odhadovala ČNB

02.03.2021 13:16 Meziroční pokles české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí byl o 0,7 procentního bodu mírnější, než…

Česko se loni propadlo nejvýrazněji od vzniku samostatné republiky

02.03.2021 10:01 Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama