Letiště Praha si udrželo rating se stabilním výhledem, navzdory koronavirové krizi

Letiště Praha si i přes koronavirovou krizi a výrazné utlumení leteckého provozu udrželo v hodnocení ratingové agentury Moody’s stupeň úvěrové spolehlivosti Aa3 se stabilním výhledem. Finanční pozici firmy agentura ohodnotila jako odolnou i vůči nejistým provozním vyhlídkám. Dnes o tom informovalo Letiště Praha, agentura hodnocení volně neprezentuje.

Letiště Václava Havla Praha

Stupeň Aa3 je hodnocen v rámci obecného investičního pásma jako velmi kvalitní. Stejný rating byl loni udělen České republice, pro letiště jde tak o nejvyšší hodnocení, jaké lze v ČR získat.

"Rozhodnutí agentury Moody’s je dalším potvrzením odpovědného hospodaření Letiště Praha," uvedl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř. Poznamenal, že letiště si v předchozích letech vytvořilo díky příznivým hospodářským výsledkům a odpovědnému přístupu rezervy pro možnost krize, kterou letiště očekávalo v následujících letech v rámci klasického ekonomického cyklu.

"Jedině proto jsme schopni pokrýt stávající bezprecedentní útlum v letecké dopravě ze svých vlastních finančních zdrojů přibližně do konce léta. Poté budeme čerpat úvěr, který máme možnost získat jako důvěryhodný partner za velmi výhodných podmínek," podotkl Řehoř.

Agentura Moody's podle letiště ve svém hodnocení zohlednila především pozici Letiště Praha jako vlastníka Letiště Václava Havla Praha, které je zároveň jediným mezinárodním letištěm v oblasti české metropole a také hlavní mezinárodní branou do České republiky. Dalšími faktory k hodnocení mělo být nastavení letištních poplatků, silná finanční pozice společnosti a strategická role vlastníka kritické infrastruktury. Letiště podle agentury těží také ze spolehlivé likvidity.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splacení úvěru. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i více pravděpodobné, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Pražské letiště se v současnosti kvůli koronavirové krizi potýká s obřím poklesem provozu. Během dubna a května zaznamenalo propad počtu odbavených cestujících o více než 99,5 procenta. V následujících týdnech by ovšem měl provoz postupně růst. Letišti má nyní na léto potvrzeny od dopravců lety do více než 70 destinací.

Škoda výrazně omezí výrobu ve všech svých závodech kvůli nedostatku čipů

24.06.2021 12:46 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto výrazně omezí ve všech svých českých závodech v příštím týdnu až dvou výrobu…

Důvěra v českou ekonomiku v červnu vzrostla

24.06.2021 11:04 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v…

Lidé se mohou přes bankovní identitu zdarma přihlašovat i ke službám firem

22.06.2021 18:53 Lidé se mohou přes svoji bankovní identitu, tedy přístup k internetovému bankovnictví, nově od…

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést…

22.06.2021 17:35 Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická…

Akcionáři Monety neodsouhlasili financování spojení s bankovní částí PPF

22.06.2021 13:58 Aktualizováno Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s…

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Související:

Právě se děje