Letiště Praha si udrželo rating se stabilním výhledem, navzdory koronavirové krizi

Letiště Praha si i přes koronavirovou krizi a výrazné utlumení leteckého provozu udrželo v hodnocení ratingové agentury Moody’s stupeň úvěrové spolehlivosti Aa3 se stabilním výhledem. Finanční pozici firmy agentura ohodnotila jako odolnou i vůči nejistým provozním vyhlídkám. Dnes o tom informovalo Letiště Praha, agentura hodnocení volně neprezentuje.

Přidejte svůj názor

Letiště Václava Havla Praha
doporučujeme

Stupeň Aa3 je hodnocen v rámci obecného investičního pásma jako velmi kvalitní. Stejný rating byl loni udělen České republice, pro letiště jde tak o nejvyšší hodnocení, jaké lze v ČR získat.

"Rozhodnutí agentury Moody’s je dalším potvrzením odpovědného hospodaření Letiště Praha," uvedl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř. Poznamenal, že letiště si v předchozích letech vytvořilo díky příznivým hospodářským výsledkům a odpovědnému přístupu rezervy pro možnost krize, kterou letiště očekávalo v následujících letech v rámci klasického ekonomického cyklu.

"Jedině proto jsme schopni pokrýt stávající bezprecedentní útlum v letecké dopravě ze svých vlastních finančních zdrojů přibližně do konce léta. Poté budeme čerpat úvěr, který máme možnost získat jako důvěryhodný partner za velmi výhodných podmínek," podotkl Řehoř.

Agentura Moody's podle letiště ve svém hodnocení zohlednila především pozici Letiště Praha jako vlastníka Letiště Václava Havla Praha, které je zároveň jediným mezinárodním letištěm v oblasti české metropole a také hlavní mezinárodní branou do České republiky. Dalšími faktory k hodnocení mělo být nastavení letištních poplatků, silná finanční pozice společnosti a strategická role vlastníka kritické infrastruktury. Letiště podle agentury těží také ze spolehlivé likvidity.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splacení úvěru. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i více pravděpodobné, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Pražské letiště se v současnosti kvůli koronavirové krizi potýká s obřím poklesem provozu. Během dubna a května zaznamenalo propad počtu odbavených cestujících o více než 99,5 procenta. V následujících týdnech by ovšem měl provoz postupně růst. Letišti má nyní na léto potvrzeny od dopravců lety do více než 70 destinací.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OKD přeruší těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených přesáhl…

02.07.2020 17:10 Aktualizováno Společnost OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku. Firma k tomuto kroku…

Zákaznické systémy T-Mobile opět fungují, výpadek trval dva dny

02.07.2020 16:18 Mobilní operátor T-Mobile dnes po dvou dnech obnovil zákaznické obslužné systémy. Ty byly od úterý…

Exekuční pandemie? Komora se ohradila, čísla za 1. čtvrtletí ukazují něco…

02.07.2020 15:49 Počet zahájených exekucí v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 34.400 na 104.900 a klesá i nadále.…

Dostupnost nového bydlení? Česko opět dopadlo nejhůř z celé Evropy

02.07.2020 12:22 Dostupnost nového bydlení v Česku byla loni ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi třetí rok po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy