Ministr Havlíček: První dotace na komerční nájem odešle stát v červnu

První dotace státu na nájemné podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru zavřít provozy, budou odeslány v červnu. Do konce července by měly být proplaceny všechny žádosti. Na dnešní tiskové konferenci Svazu průmyslu a dopravy to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Přidejte svůj názor

Karel Havlíček
doporučujeme

Stát proplatí půlku komerčního nájmu od 1. dubna do 30. června. Podmínkou bude, aby se nájemce domluvil s majitelem na snížení nájmu o 30 procent. Pětinu nájmu zaplatí nájemce. Havlíček má do týdne program připravit, uvedl v pondělí po jednání vlády. Dotace se budou vztahovat i na podnikatele, kteří fungují v omezeném provozu, prodávají přes výdejní okénka, rozvoz nebo e-shop.

Havlíček předpokládá, že dohoda mezi nájemci a pronajímateli bude nějakou dobu trvat. Většina by měla být ale v polovině června hotova. "První (platby) budou určitě odcházet už v červnu, o tom není pochyb. Ti, kteří to pošlou brzy, tak jsme dokonce připraveni to předkopnout, uhradíme jim částečně už čtvrtletí, i když ještě nebude uzavřené," řekl Havlíček. Předpokládá, že by zájem o tuto dotaci mohlo mít 150.000 až 200.000 podnikatelů.

Žádost by měla být podle viceprezidenta Svazu průmyslu Jana Rafaje jednoduchá, nejlépe elektronická a částečně tak automatická, kdy by se část údajů sama vyhodnocovala. Mělo by být možné podávat hromadné žádosti. Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo vypracovat video návod k vyplnění a zajistit dostatečnou kapacitu svých call center.

Dotace na nájemné vítá předseda českého výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček. Nájemci a centra podle něj nyní vedou velmi složité diskuze a toto opatření státu jim pomůže.

Havlíček dále zmínil, že se již ozvala určitá část pronajímatelů, kteří si připadají dotčeni, že je na něj vytvářen tlak. Havlíček upozornil, že záleží pouze na nich, zda na rozdělení nájmu mezi nájemce, stát a majitele přistoupí.

Ze státního rozpočtu se na tuto úlevu podle Havlíčka vydá do pěti miliard korun, zatím se odhaduje kolem čtyř miliard, řekl dnes. Havlíček už měl dříve vyjednánu podporu, kdy by se stát na nájmu podílel z jedné třetiny. V takovém případě by za opatření stát zaplatil zhruba tři miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuřáci si mají zase připlatit. Ministerstvo navrhlo daňový balíček pro rok…

27.05.2020 16:47 Aktualizováno Spotřební daň u tabáku a cigaret by měla v letech 2021 až 2023 růst zhruba o pět procent ročně.…

Ryanair by mohl nahradit linky Smartwings, uvedl irský dopravce

27.05.2020 16:35 Irská letecká společnost Ryanair by v případě krachu tuzemského Smartwings mohla nahradit jejich…

Nová ekonomická analýza: Pro Česko je důležité zkrátit recesi v EU na…

27.05.2020 14:56 Pro Česko je důležité prosazovat opatření, která recesi v Evropské unii zkrátí na minimum. Shodli…

Příspěvek 500 korun budou moci dostat i společníci malých s.r.o.

27.05.2020 14:25 Aktualizováno Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy