Podnikání v ČR upadá? Počet zrušených firem byl loni rekordní

Podnikání v Česku loni ukončilo 15.044 kapitálových firem, což je téměř o pětinu meziročně víc. Počty zaniklých firem se nepřetržitě zvyšují od roku 2014. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Podnikatelské aktivity loni nejčastěji ukončovaly firmy, které byly založeny od roku 2007 do roku 2010. "Jde o subjekty, které byly založeny v období krize," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Z firem, které byly loni vymazány z obchodního rejstříku, jich 85 procent bylo zlikvidováno, ostatní zanikly formou fúze s dalším podnikatelským subjektem nebo jiným způsobem. "Současně s tím, že v roce 2019 vzniklo nejméně firem za poslední tři roky, je zřejmé, že naši ekonomiku čekají horší časy," dodala Štěpánová.

V ČR bylo ke konci loňského roku registrováno 507.019 akciových společností a společností s ručením omezeným. "I když se celkový počet firem v ČR každoročně zvyšuje, čistý přírůstek, tedy rozdíl mezi počtem v daném roce vzniklých a zaniklých firem, je stále nižší a nižší. Zatímco v roce 2014 na jednu zaniklou firmu připadalo téměř pět nově založených, letos to je méně než dvě," upozornila.

Z firem, které byly v roce 2019 vymazány z obchodního rejstříku, jich 56 procent mělo sídlo v hlavním městě. Zhruba desetina zrušených firem měla sídlo v Jihomoravském kraji.

Z pohledu oborů činnosti bylo zrušeno nejvíc firem, které podnikaly v pronájmu a správě nemovitostí, obchodu a služeb. Největší podíl zaniklých firem byl u společností, které své aktivity vyvíjely v poradenství v podnikání, činnosti bezpečnostních agentur, maloobchodu s farmaceutickými přípravky, výrobě magnetických a optických médií a developmentu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšší daně pro bohaté, navrhuje Schillerová. Pravicová opozice je striktně…

07.08.2020 17:13 Aktualizováno Piráti podporují snížení zdanění práce, zachovali by solidární přirážku vzhledem k nastavení…

ČTÚ dnes zahájil tendr na kmitočty pro rychlé mobilní sítě 5G

07.08.2020 16:42 Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes zahájil výběrové řízení, ve kterém formou elektronické aukce…

Schillerová chce měnit daně. Systém by se měl hlavně zjednodušit, reagují…

07.08.2020 16:02 Daňoví odborníci by v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy a případným zavedením progresivního…

Češi při výběru mobilu nezohledňují podporu 5G sítě, ukázal průzkum

07.08.2020 14:53 Češi při výběru telefonu nezohledňují, zda podporuje nejnovější generaci mobilních sítí 5G.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama