Podnikání v ČR upadá? Počet zrušených firem byl loni rekordní

Podnikání v Česku loni ukončilo 15.044 kapitálových firem, což je téměř o pětinu meziročně víc. Počty zaniklých firem se nepřetržitě zvyšují od roku 2014. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Podnikatelské aktivity loni nejčastěji ukončovaly firmy, které byly založeny od roku 2007 do roku 2010. "Jde o subjekty, které byly založeny v období krize," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Z firem, které byly loni vymazány z obchodního rejstříku, jich 85 procent bylo zlikvidováno, ostatní zanikly formou fúze s dalším podnikatelským subjektem nebo jiným způsobem. "Současně s tím, že v roce 2019 vzniklo nejméně firem za poslední tři roky, je zřejmé, že naši ekonomiku čekají horší časy," dodala Štěpánová.

V ČR bylo ke konci loňského roku registrováno 507.019 akciových společností a společností s ručením omezeným. "I když se celkový počet firem v ČR každoročně zvyšuje, čistý přírůstek, tedy rozdíl mezi počtem v daném roce vzniklých a zaniklých firem, je stále nižší a nižší. Zatímco v roce 2014 na jednu zaniklou firmu připadalo téměř pět nově založených, letos to je méně než dvě," upozornila.

Z firem, které byly v roce 2019 vymazány z obchodního rejstříku, jich 56 procent mělo sídlo v hlavním městě. Zhruba desetina zrušených firem měla sídlo v Jihomoravském kraji.

Z pohledu oborů činnosti bylo zrušeno nejvíc firem, které podnikaly v pronájmu a správě nemovitostí, obchodu a služeb. Největší podíl zaniklých firem byl u společností, které své aktivity vyvíjely v poradenství v podnikání, činnosti bezpečnostních agentur, maloobchodu s farmaceutickými přípravky, výrobě magnetických a optických médií a developmentu.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSA kvůli koronaviru okamžitě přerušily svou linku do Koreje

27.02.2020 14:48 České aerolinie s okamžitou platností zastavily kvůli šíření koronaviru provoz své linky do…

V každé šesté restauraci se ke smažení používá přepálený olej, odhalila…

27.02.2020 14:29 V každé šesté restauraci používají kuchaři k přípravě jídel fritovací olej, který byl přepálený a…

MMR: Zadávání menších veřejných zakázek by se mělo zjednodušit

27.02.2020 11:16 Aktualizováno Zadávání veřejných zakázek menšího rozsahu by se mělo zjednodušit. Počítá s tím nová metodika…

Polovina kontrolovaných firem zaměstnávajících cizince chybovala

27.02.2020 11:08 Více než polovina firem a provozoven, které zaměstnávají cizince a které minulý týden po celé ČR…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama