Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru stoupl na 22,4 miliardy

Přebytek zahraničního obchodu České republiky v únoru stoupl na 22,4 miliardy korun. Meziročně byl vyšší o 6,2 miliardy Kč. Oproti loňskému únoru kleslo množství dovezeného i vyvezeného zboží, pokles importu byl ale výraznější.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z dnes zveřejněných předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V meziročním srovnání se export v únoru snížil o 0,7 procenta na 297 miliard korun a dovoz o 2,9 procenta na 274,6 miliardy Kč.

Meziměsíčně byl vývoz po sezonním očištění o 1,6 procenta vyšší. Dovoz zůstal na stejné úrovni jako v lednu.

K vysokému přebytku bilance zahraničního obchodu přispěl v únoru obchod s ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy nebo letadla. Jeho výsledek se meziročně zlepšil o 3,2 miliardy Kč. Pomohl také o 2,8 miliardy Kč nižší deficit bilance u ropy a zemního plynu. Naopak nepříznivý vliv měl horší výsledek obchodu s počítači, elektronikou a optickými přístroji o 4,2 miliardy korun.

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila v únoru přebytkem 53 miliard Kč, což byla téměř stejná hodnota jako ve stejném loňském období. Schodek obchodu se státy mimo unii se zmenšil o 6,3 miliardy na 29 miliard Kč. Podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura se únorová bilance nejvíce zlepšila s Ruskem a Spojenými státy a zhoršila se především s Británií a Nizozemskem.

V následujících měsících analytici očekávají významný propad dovozů i vývozů. "Zastavení výroby v automobilovém sektoru se propíše do výrazného poklesu exportní aktivity, přičemž vzhledem k ochromení domácí poptávky i výroby bude nižší i importní aktivita. Bilanci by měl i nadále vylepšovat nižší deficit s ropou, jejíž ceny se do konce roku podle naší prognózy přes úroveň 40 dolarů za barel nedostanou," uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Vyvrcholení šíření nákazy koronaviru odhaduje analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková na přelom dubna a května. "Jakmile vláda začne zmírňovat mimořádná opatření, nastartuje se domácí ekonomika a s ní přeshraniční obchod. Firmy opět začnou dovážet subdodávky, a to jak z Číny, tak z ostatních zejména evropských států. Také vývozy by se v druhé polovině roku měly nastartovat, když zahraniční spotřebitelé začnou naplňovat odloženou spotřebu zejména z automobilového průmyslu," uvedla.

Letošní konečný výsledek zahraničního obchodu bude podle analytiků rozhodně horší než loňský. Ekonom společnosti Deloitte Václav Franče odhaduje, že by se zahraniční obchod dokonce mohl poprvé od roku 2010 propadnout do deficitu kolem 100 miliard korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi bez práce. Čtvrtina firem kvůli pandemii propouští zaměstnance

28.05.2020 17:29 Zhruba čtvrtina českých firem už přistoupila v souvislosti s epidemií covidu-19 a omezujícími…

Pravidla pro veletrhy by měla být do konce května, pořadatelé hlásí…

28.05.2020 16:32 Pravidla pro konání veletrhů by měla být na ministerstvu zdravotnictví (MZd) vypracována do konce…

EET bude přerušena do konce roku, Zeman podepsal zákon

28.05.2020 16:21 Elektronická evidence tržeb (EET) bude pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku, aby…

Smartwings obnoví lety do Středomoří, ČSA zavedou novou linku do Londýna

28.05.2020 15:57 České aerolinky plánují obnovit během června a července další letecká spojení. Smartwings spustí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy