Příprava Národního rozvojového fondu je zhruba v polovině. Jaké projekty podpoří?

Příprava Národního rozvojového fondu je podle jeho zakladatele Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) zhruba v polovině. Licenci by fond mohl získat v posledním čtvrtletí letošního roku. Po zapsání do obchodního rejstříku začne ihned fungovat. Už nyní se však jedná o konkrétních plánech, které budou podpořeny.

Fond se bude spolupodílet na financování projektů v dopravě, zdravotnictví, vzdělávání a dalších oblastech. Na dotaz ČTK to uvedl ředitel komunikace ČMZRB Michal Pluta.

Na vzniku Národního rozvojového fondu se loni v září dohodli zástupci vlády a čtyř největších komerčních bank - ČSOB, Komerční banky, České spořitelny a UniCredit Bank. ČMZRB o udělení licence fondu požádala Českou národní banku (ČNB) v únoru.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) při založení fondu řekl, že by mohl začít fungovat od poloviny roku. "Proces získání licence pro společnosti s proměnlivým kapitálem typu Národního rozvojového fondu trvá minimálně devět měsíců," vysvětlil Pluta. Koronavirová krize neměla podle Pluty na proces příprav a zahájení činnosti fondu žádný vliv.

ČNB si podle Pluty vyžádala od ČMZRB doplnění a vysvětlení k několika bodům žádosti. "Pokud vše půjde podle plánu, licenční řízení bude ukončeno poskytnutím licence Národnímu rozvojovému fondu během posledního čtvrtletí tohoto roku," řekl dále. Během přípravy se podle Pluty jedná o spolufinancovaných projektech. Podpora přes Národní rozvojový fond se má uskutečňovat především formou tzv. podřízeného financování. Podle Pluty to umožní mobilizovat další soukromé zdroje.

Národní rozvojový fond by se měl zaměřit na rizikovější podíly financování. Fungovat by měl na principu návratnosti investovaných prostředků shromažďovaných od soukromých investorů. Komerční banky do něj vloží sedm miliard korun.

Zřízení fondu navrhl loni premiér Andrej Babiš (ANO) místo sektorového zdanění bank, které prosazovala ČSSD. Podle Havlíčka jde o klasický princip investičního fondu. Neobvyklý je jen v tom, že se na něm podílí vláda.

Vrcholným orgánem fondu bude tříčlenné představenstvo. Podle dřívějších informací ho mají tvořit bývalý bankéř ČSOB Jan Barta, odborník na PPP projekty Filip Drapák a bankovní manažerka Lenka Zíb Novotná. V dozorčí radě bude například bývalý šéf UniCredit Bank Jiří Kunert, bývalý člen představenstva Marek Ditz a Petr Kratochvíl. Vrcholným poradním orgánem fondu bude Národní investiční rada, která bude složena z osobností zastupujících investory i stát. Tvořit ji mají čtyři zástupci investorů, čtyři zástupci státu a jeden nezávislý kandidát.

Související

Karel Havlíček

Neshody v koalici. Návrh ČSSD na bankovní daň je pro ANO nepřijatelný

Zavedení bankovní daně je pro ministry hnutí ANO nadále nepřijatelné. Na dotaz ČTK to uvedli vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček a vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). O možném vytvoření daně pro banky hovořil v úterý předseda ČSSD Jan Hamáček v souvislosti s návrhem na zrušení superhrubé mzdy. Návrh sociální demokracie už v minulosti neprosadila kvůli nesouhlasu svých koaličních partnerů.
Karel Havlíček

Vláda podepsala memorandum s bankami, vznikne Národní rozvojový fond

Zástupci vlády a čtyř největších komerčních bank, ČSOB, Komerční banky, České spořitelny a UniCredit Bank, dnes podepsali memorandum o spolupráci při vzniku Národního rozvojového fondu. Má sloužit k financování investičních projektů na podporu sociálního a ekonomického rozvoje. Banky do fondu investují sedm miliard korun.

Více souvisejících

Národní rozvojový fond Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) Ekonomika banky ČSOB Komerční banka Česká spořitelna unicredit banka Karel Havlíček

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy