Senioři pendlují mezi obchody. Vláda by měla dočasně zakázat letákové akce, žádá Mazák

Vláda by podle předsedy obchodního Družstva CBA CZ Romana Mazáka měla kvůli vysokému počtu nákaz novým koronavirem dočasně zrušit letákové akce v obchodech, pomocí kterých obchodní řetězce lákají zákazníky do svých prodejen.

Výprodeje, slevy
doporučujeme

"Senioři totiž kvůli akcím přejíždějí mezi různými prodejnami potravin, a vystavují se tak riziku nákazy. Omezení letáků by bylo mnohem účinnější než uzavření obchodů v neděli," řekl dnes ČTK Mazák, podle kterého by obchody měly v neděli zůstat otevřené.

"Za jednu z největších současných chyb vlády u zavádění protiepidemických opatření považujeme skutečnost, že dosud nijak neregulovala, nebo ještě lépe úplně nezrušila, slevové letáky. Na akční nabídky dlouhodobě nejvíce reagují senioři, na čemž se nic nemění ani v současné složité době," uvedl Mazák. Navzdory omezení volného pohybu osob tak podle Mazáka početná část nejzranitelnější skupiny obyvatel v honbě za akčními slevami navštěvuje i několik prodejen potravin denně. "Důvodem je přitom pouze to, že některé zboží je v jednom obchodě prezentované jako levnější než jinde," podotkl Mazák.

Vláda by proto podle Mazáka měla dočasně zrušit letákové akce u prodejen potravin, aby se zejména senioři pohybovali při nákupech v okolí svého bydliště a neriskovali možné nakažení. Družstvo CBA v Česku sdružuje přes 1000 prodejen, hlavně na venkově. "V našich prodejnách tradičního trhu jsme v průběhu koronakrize letáky zásadně omezili, dlouhodobě přitom držíme takovou cenovou politiku, kdy jsou naše ceny i o 40 procent pod úrovní zahraničních řetězců," podotkl Mazák.

Prodejny spadající pod Družstvo CBA přitom podle Mazáka nevyužívají letáky. "Senioři se tak dozví jen o často domnělých akcích v jiných obchodech a ty pak všechny navštíví. Pokud se v tomto směru něco nezmění, jsou jakékoliv proklamace o ochraně nejrizikovějších skupin prakticky zbytečné," míní Mazák. Nesouhlasí s rozhodnutím vlády zakázat nedělní prodej. "V tento den mají prodejny zůstat otevřené, aby se počet návštěvníků co nejvíce rozložil v čase. Takto se vždy den před uzavřením na prodejně hromadí více osob než obvykle," dodal Mazák.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Analytici: Schodek rozpočtu by mohl být pod 400 miliardami Kč

01.12.2020 19:13 Dnešní data o vývoji letošního státního rozpočtu podle ekonomů naznačují, že za celý letošní rok by…

Odklad profesních školení bude platit kvůli covidu až do léta

01.12.2020 19:10 Povinnost absolvovat profesní školení se kvůli epidemii nového koronaviru odloží až do poloviny…

Hotely v Brně se těší na turisty, chybí jim ale firemní večírky

01.12.2020 18:50 Brněnské hotely vítají možnost ubytovat ve svých pokojích také hosty, kteří přijeli za rekreací, ne…

Prodej dálničních známek přes e-shop nefunguje, Havlíček je terčem kritiky…

01.12.2020 16:38 Aktualizováno Nákup elektronických dálničních známek na příští rok přes internetový obchod edalnice.cz od rána…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama