Škoda Auto kvůli koronaviru uzavře výrobu, oznámil Babiš

Škoda Auto uzavře v pátek výrobu. Na tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Německá automobilová skupina Volkswagen dnes oznámila, že uzavře své evropské závody na dva až tři týdny. Podle odborového předáka Jaroslava Povšíka se však výroba v automobilce Škoda Auto zastaví již ve středu ve 22:00 a znovu bude obnovena v neděli 5. dubna ve 22:00.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Nové logo Škoda pro modely Fabia a Roomster
doporučujeme

Největší výrobce aut na světě uzavření zdůvodnil pandemií způsobenou novým typem koronaviru a s ní souvisejícími odbytovými potížemi. Poslední směna ve většině provozů bude tento pátek, oznámil dnes koncern.

Škoda loni v Česku vyrobila 908.000 vozů, letos v lednu pak 76.250 aut, což znamená v prostém přepočtu výrobu zhruba 2500 aut denně. Automobilka v ČR vyrábí auta v závodech v Mladé Boleslavi a východočeských Kvasinách. Ve Vrchlabí pak vyrábí převodovky.

Pro celý automobilový průmysl jde podle výkonného ředitele Sdružení automobilového průmyslu Zdeňka Petzla o velmi nepříjemné, byť s ohledem na aktuální složitou zdravotní situaci v ČR patrně nevyhnutelné preventivní opatření. "I když Škoda Auto není jediným odběratelem dílů, pro řadu českých dodavatelů představuje 20 - 30 procent produkce, a tudíž zásadní zásah do jejich chodu. Je zjevné, že jak pro automobilky, tak pro kompletní dodavatelský řetězec budou celkové ekonomické dopady opatření proti koronaviru obrovské," řekl ČTK.

Škoda Auto, která je součástí německého koncernu, má jeden potvrzený případ nákazy koronavirem. Odbory v mladoboleslavské automobilce proto požadovaly 14denní karanténu pro zaměstnance. Pro zastavení výroby se dnes vyslovil i náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD).

V pondělí Babiš řekl, že s výzvami na uzavření výroby ve Škodě Auto nesouhlasí. Dnes poznamenal, že pochopil, že jde o dobré opatření. "Bereme to na vědomí. Když zavře taková fabrika, má dopad na celý řetězec," poznamenal premiér. Chce se zeptat Škody Auto, jaký bude dopad na další firmy. Jde o klíčovou část české ekonomiky, zdůraznil.

Škoda Auto zaměstnává přes 30.000 lidí. Na její výrobu je zároveň napojeno velké množství subdodavatelů.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát nechal otestovat pečivo, zda na něm není koronavirus

02.04.2020 16:20 Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř…

NKÚ: Stát opět nevyužil ekonomický růst pro lepší státní rozpočet

02.04.2020 15:59 Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré…

Hyundai v Nošovicích pojede po obnovení výroby na dvě směny

02.04.2020 10:55 Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku bude po opětovném spuštění výroby fungovat…

"Koronavirová opona" spuštěna. Zavřené hranice budou mít ekonomické dopady…

02.04.2020 10:01 Před 30 lety padla mezi jižní Moravou a Dolními Rakousy železná opona, nyní oba regiony znovu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy