Stavební výroba v Česku po více než roce růstu letos v červenci meziročně reálně klesla o 2,7 procenta. V červnu rostla podle revidovaných údajů o 1,5 procenta.
Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V červenci oslabilo pozemní i inženýrské stavitelství.
Produkce ve stavebnictví až do července 14 měsíců v řadě rostla. Letos od března už ale výroba postupně zpomalovala. Ještě v únoru meziroční růst dosahoval téměř 17 procent, kdežto v březnu už jen méně než devět procent.
V pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, se v červenci produkce snížila oproti loňsku o 2,1 procenta. V inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se výroba propadla ještě výrazněji, a to o rovná čtyři procenta.
Útlum stavebnictví podle analytiků způsobily drahé materiály a práce
Útlum stavebnictví po více než ročním růstu je způsoben především rostoucími cenami materiálů a prací, hypoték i inflací a klesajícím zájmem poptávky na realitním trhu. Na náklady staveb mají vliv také rostoucí ceny energií, uvedli analytici, které dnes ČTK oslovila.
Stavební výroba v Česku po více než roce růstu letos v červenci meziročně reálně klesla o 2,7 procenta. V červnu rostla podle revidovaných údajů o 1,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
"Stavební výroba se snížila meziměsíčně skoro o tři procenta. Nejde o nahodilý jeden výsledek, protože útlum ve stavebnictví je patrný už vlastně od začátku roku. Ve srovnání s rokem 2019 je jeho produkce nižší o 3,5 procenta," uvedl Petr Dufek, hlavní ekonom Creditas.
Na útlum mají vliv rostoucí náklady na výstavbu, například některé materiály zdražily meziročně o více než 100 procent. Stoupající inflace a rostoucí úrokové sazby hypoték se podepisují pod menší zájem kupujících. "Což vede k tomu, že prodej nemovitostí je stále obtížnější," doplnil hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Ceny nemovitostí tak začínají stagnovat či dokonce mírně klesat. Podle Dufka by útlum hypotečního trhu mohl vést k odkládání některých projektů.
Dostupnost stavebních materiálů se sice podle stavbařů mírně zlepšila, ale rizikem jsou ceny těch, které jsou navázané na ceny energií a paliv. "Ty mají vliv jednak na náklady staveb, ale hlavně omezují možnosti investorů. V těchto podmínkách je velmi obtížné plánovat rozpočty dlouhodobých projektů," upozornil Michal Jurka, prezident Skanska Central Europe.
Podle Dufka vysoké ceny materiálů a prací nutí firmy i veřejný sektor přehodnocovat dřívější zakázky, čemuž nasvědčuje pokles výkonu v inženýrském stavitelství. Dodal, že se změna ekonomické situace podepisuje i na bytové výstavbě a v posledních měsících se začíná stavět mnohem pomaleji. "A to zejména v hlavním městě a ve středních Čechách, kde se v posledních letech prudce nemovitosti v důsledku slabé nabídky zdražovaly," řekl.
Podle Petera Markoviče, generálního ředitele Xelly (výrobce Ytongu pro ČR a Slovensko), není problém ve výstavbě samotné, ale ve finanční nedostupnosti bydlení kvůli vysokým cenám a drahým hypotékám. Poukázal ale, že se rozjela spousta projektů pozastavených kvůli koronaviru. "Na celý sektor se v posledních třech letech valila řada negativních vlivů – od covidu přes rychle rostoucí ceny vstupů a jiných materiálů, chybějící zaměstnance až po současné rychle rostoucí ceny energií. České stavební firmy se s tím dokázaly vyrovnat a stále mají velmi silný odbyt," řekl.
I Dufek očekává, že stavebnictví má stale šanci na pozitivní obrat. Základním předpokladem podle něj však bude schopnost čerpat peníze z evropských fondů, včetně tzv. fondu obnovy. "Jak se v tomto směru bude Česku dařit, je otázkou," řekl Dufek.
Související

Kupka oznámil další postup digitalizace stavebního řízení. Stanovil i termín

Události Petra Nutila: Digitalizace a Babiš v náručí proruských populistů
Aktuálně se děje
před 50 minutami

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
před 2 hodinami

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
před 3 hodinami

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
před 4 hodinami

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
před 5 hodinami

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
před 6 hodinami

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
před 8 hodinami

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
před 9 hodinami

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
před 10 hodinami

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
včera
Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi.
Zdroj: Libor Novák