Stavebnictví se zmítá v krizi. Analytici očekávají nejhlubší propad od roku 2012

České stavebnictví by letos mohlo meziročně klesnout až o osm procent. To by bylo nejvíce od roku 2012, kdy se produkce snížila o 7,6 procenta. Uvedli to analytici, které ČTK oslovila. Hlavním důvodem poklesu je podle nich nedostatek pracovníků, především těch zahraničních kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Podle většiny z nich stavebnictví klesne i příští rok.

"Celoročně odvětví stavebnictví letos směřuje do propadu produkce kolem osmi procent. Otázkou je ovšem spíš výhled do příštího roku. I kdyby v průběhu něj investoři nabyli většího optimismu, bude trvat, než se ten překlopí do vyššího objemu stavebních prací. Produkce tedy pravděpodobně bude klesat i v roce 2021, a to nejméně o pět procent," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podle údajů Českého statistického úřadu stavebnictví letos do konce října meziročně kleslo o sedm procent. Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, se snížilo o 9,2 procenta. Inženýrské stavitelství tvořené hlavně výstavbou dopravní infrastruktury kleslo o 1,1 procenta.

"České stavebnictví výrazně podpořily zakázky z veřejného sektoru, které vykázaly stabilitu i v krizové době. Soukromý sektor se při první vlně pandemie zalekl a pozastavil velké množství projektů. Postupně si však na koronavirovou krizi zvyknul a zastavené projekty opět rozbíhá. Přesto letos pravděpodobně stavebnictví propadne o sedm až osm procent," doplnil analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové stavebnictví doplatilo na pandemii především kvůli odlivu zahraničních pracovníků. Jak uvedla, pracovní síla chyběla v tomto sektoru již před krizí a ta tento problém ještě vice prohloubila. "Patrná byla i slabší poptávka po stavebních pracích. Druhá vlna tyto problémy jen umocní. Pro letošek tak počítáme s poklesem stavebnictví o sedm procent," podotkla Steckerová.

Analytik ČSOB Petr Dufek uvedl, že stavebnictví s jeho závislostí na zahraničních pracovnících v době uzávěr a dalších omezení postrádalo zahraniční zaměstnance snad nejvíce ze všech tuzemských odvětví. Podle něj se však epidemie nepřímo promítla i v omezování investic soukromých firem, které se rovněž postupně začaly odrážet na stavebních firem. Pro letošek očekává pokles stavebnictví o 6,5 procenta.

"Stavebnictví se letos propadá postupně stále hlouběji. Koronavirová krize se ve stavebnictví projevuje například v porovnání s průmyslem zpožděně a setrvačněji. Stavební výroba se navíc potýká s nedostatkem vhodné zahraniční pracovní síly, která z velké části zůstává kvůli pandemické situaci ve své domovině. Postiženy jsou hlavně menší firmy s méně než 50 zaměstnanci," dodal analytik Trinity bank Lukáš Kovanda.

Průměrná měsíční mzda ve stavebnictví na konci třetího čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,6 procenta na 31.276 korun. V porovnání s celorepublikovým průměrem byla o 11,7 procenta nižší. Počet zaměstnanců na konci září meziročně klesl o 0,6 procenta na 207. Proti předkrizovému roku 2008 byl nižší téměř o čtvrtinu.

Související

Více souvisejících

Stavebnictví Ekonomika firmy zaměstnání

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy