V červenci klesl počet krachujících firem a podnikatelů, ubylo i osobních bankrotů

V Česku bylo v červenci vyhlášeno 1391 osobních bankrotů, o 153 méně než v červnu. Zároveň bylo podáno 1508 návrhů na osobní bankrot, o 35 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Počet osobních bankrotů byl druhý nejnižší od června minulého roku a oproti minulému měsíci se výrazněji snížil," uvedla analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková.

Nejvíce osobních bankrotů bylo v červenci vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (214), ve Středočeském kraji (163) a v Jihomoravském kraji (146). Nejméně osobních bankrotů bylo naopak vyhlášeno na Vysočině (49) a Karlovarském kraji (50).

Lidé mohou od loňského června nově buď splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat aspoň 30 procent dlužné částky. V prvním případě jde o jakési zrychlené oddlužení, využitelné zejména v případě nižších dluhů. Ve druhém případě je oddlužení splněno, jestliže po dobu pěti let od schválení oddlužení dlužník neporušil svou povinnost vynaložit veškeré úsilí k uspokojení pohledávek svých věřitelů.

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 54 bankrotů obchodních společností, o 20 méně než v červnu. Rovněž byl vyhlášeno 605 bankrotů podnikatelů, o 35 méně než v předchozím měsíci. 

Počet návrhů na bankrot obchodních společností byl v červenci 53, tedy stejně jako v červnu. Počet návrhů na bankrot podnikatelů se meziměsíčně snížil o 47 na 570.

"V datech o bankrotech zatím nevidíme žádný dopad koronaviru. Podaný počet návrhů na bankrot obchodních společností byl v červenci stejný jako v červnu. Svou roli sehrává i ´Lex COVID´, který poskytuje ochranu dlužníkům tím, že mj. stanoví, že soudy nebudou přihlížet k insolvenčním návrhům podaných od platnosti zákona do konce srpna letošního roku. Věřitel může ovšem podat stejný návrh na konkurs po tomto datu. Růst počtu návrhů na bankrot lze tedy očekávat již v září," uvedla Kameníčková.

Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo v červenci vyhlášeno v Praze (24) a v Moravskoslezském kraji (osm). Žádný bankrot obchodní společnosti nebyl vyhlášen v Plzeňském kraji.

Nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo v červenci vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (80) a v Ústeckém kraji (77). Nejméně jich naopak bylo v Karlovarském kraji (14 bankrotů) a ve Zlínském kraji (16).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát by měl podle odborníků zvážit pomoc hotelům. Chybějí cizinci

22.09.2020 18:33 Stát by měl podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) zvážit možnosti cílené podpory podnikání v…

Pošta bude mít mobilní pobočky, testování začne na Rychnovsku

22.09.2020 16:44 Aktualizováno Česká pošta chystá na venkově zavedení pojízdných poboček v automobilech, které budou mít…

Hospody zřejmě budou zavírat dřív. Kdy si objednáme poslední pivo? Svaz…

22.09.2020 16:42 Aktualizováno Uzavření podniků ve 22:00 bude znamenat ztrátu až 30 procent denních tržeb. ČTK to dnes sdělila…

ČR potřebuje obchodní cesty do Německa. Nejlépe bez covid testů, říkají…

22.09.2020 15:59 Česká republika potřebuje, aby obchodní cesty do Německa mohly nadále pokračovat bez větších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama