V daňových rájích je 11.383 českých firem

Počet českých firem s vlastníkem v daňovém ráji loni zaznamenal šestiprocentní pokles. Ze zemí s daňovým zvýhodněním je aktuálně ovládáno 11.383 společností, o 719 méně než na konci roku 2019. Poprvé za dobu sledování se největším majitelem stalo podle objemu ovládaného kapitálu v základním jmění Lucembursko, které předstihlo Nizozemsko. Statistiky dnes zveřejnila Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

"Dlouhodobě nastolený trend pokračuje. Výhody daňových rájů se vytrácejí jako pára nad hrncem, firmám rostou náklady na správu struktury, hrozí reputační riziko. Daňový ráj v loňském roce opustilo rekordní množství společností," uvedla analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová. Za posledních pět let počet firem s vlastníkem z daňového ráje klesl o 13 procent.

Objem kapitálu v základním jmění českých firem, které ovládají vlastníci z daňových rájů, meziročně klesl z 331,5 miliardy korun na 317,8 miliardy Kč. Největším zahraničním vlastníkem z destinace považované za daňový ráj se poprvé stalo Lucembursko, které z dlouhodobého vedení vytlačilo Nizozemsko. Vedení Lucemburska je ale těsné. Ovládá 107,7 miliardy základního kapitálu, zhruba o půl miliardy, tedy o půl procenta, více než Nizozemsko. Co se týká počtu vlastněných firem první příčka stále jednoznačně patří Nizozemsku.

Z daňového ráje je aktuálně kontrolováno 2,2 procenta českých firem proti 2,4 procenta na konci roku 2019.

V loňském roce se mírně zvyšoval počet českých firem v daňovém ráji jen na Gibraltaru, Hongkongu, Maltě a Monaku. Ostatní destinace, které Bisnode A Dun & Bradstreet Company ve svých statistikách sleduje, vykázaly pokles v čele s Nizozemskem (-259), USA (-158) a Kyprem (-88).

Jako daňové ráje se označují země s nízkým nebo žádným zdaněním zahraničních firem. Cílem vlád těchto zemí je přilákat zahraniční kapitál. Český stát podle odhadů přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Ještě větší škody způsobují praní špinavých peněz a zastírání trestné činnosti.

 

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Ilustrační foto

Kiwi se potýká se ztrátami. Propustí stovky zaměstnanců

Brněnská společnost Kiwi.com, specializující se na vyhledávání letenek, prochází významnými změnami. Přestože firma v roce 2022 zaznamenala růst o více než sto procent a dosáhla příjmů přesahujících šest miliard, stále se potýká s ročními ztrátami. V minulém roce byly náklady o téměř půlmiliardu vyšší než příjmy. 

Více souvisejících

firmy

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy