Výsledky ČEZ jsou horší, než se očekávalo. Akcie padají

Výsledky energetické skupiny ČEZ za třetí čtvrtletí byly horší, než očekávali analytici. Výhled na celý rok je však podle nich spíše pozitivní. Firma by mohla vyplatit vyšší dividendu než za loňský rok, vyplývá z vyjádření analytiků. Čistý zisk ČEZ za první tři čtvrtletí stoupl meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

ČEZ, ilustrační foto
doporučujeme

Akcie společnosti na pražské burze zahájily dnešní obchodování poklesem, zhruba půl hodiny po začátku odepisovaly 0,6 procenta na 519 korun.

"Čísla byla mírně horší, než jsme očekávali. Tržní odhady byly posazeny ještě optimističtěji, proto podle našeho názoru může trh hodnotit výsledky za třetí kvartál negativně," uvedl analytik Fio banky Jan Raška.

Podle analytika společnosti Capitalinked Radima Dohnala firmě pomáhá pokračující růst cen elektřiny a fakt, že se v každém dalším čtvrtletí prodává budoucí dodávka za čím dál vyšší ceny. "Meziroční zhoršení je naopak podstatné v objemech vyrobené elektřiny. V jaderných elektrárnách klesl o jedno procento v důsledku delší odstávky v Dukovanech, v uhelných elektrárnách se snížil o pět procent. Pozitivní je nárůst výroby v paroplynu o 80 procent. Tam jde o výrobu zejména ze zdroje v Počeradech," doplnil Dohnal.

Za loňský rok vyplatil ČEZ akcionářům na dividendách 12,9 miliardy korun. V přepočtu na akcii to bylo nejméně za posledních 12 let. "Na první pohled vypadají čísla negativně. Nicméně celoroční cíle se prakticky nezměnily. A stále naznačují vyšší dividendu než loni," podotkl analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Podle analytika České spořitelny Petra Bártka výsledky ČEZ potvrdily vývoj zajištěných cen, díky nimž rostou provozní výsledky firmy i přes nižší produkci z uhelných elektráren a odstávku v Dukovanech. "Při pohledu na zajišťování elektřiny ve třetím čtvrtletí firma dosahovala ceny výrazně nad 50 eur (1275 korun) za megawatthodinu, zatímco v roce 2019 má průměrnou zajištěnou cenu na 38 eur (970 korun) za megawatthodinu. V příštím roce tak lze očekávat další výrazný růst ziskovosti," dodal Bártek.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi a dárkové poukazy? Desetina voucherů propadne

07.12.2019 16:55 Zhruba desetina všech zakoupených dárkových poukazů podle slevového portálu propadne, protože lidé…

Důchody čeká změna? Odchod do penze dřív od roku 2023

07.12.2019 08:38 Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dřív než ostatní. Počítá s…

Smartwings a ČSA zruší linky do Británie, chybí letouny Boeing

06.12.2019 16:03 Aktualizováno České aerolinie (ČSA) a Smartwings definitivně zruší své linky do Velké Británie. Letečtí dopravci…

Do Česka mířily tuny plesnivých fíků, obsahovaly rakovinotvornou látku

06.12.2019 15:31 Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) a celníci zadrželi 6,7 tuny sušených fíků z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama