Začal výlov rybníka Rožmberk. Doprovodné akce zrušeny, lidé mohou jen na hráz

Třeboňští rybáři zahájili výlov největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Slavnostní výlov s doprovodnými akcemi, kam jezdilo 50.000 lidí, je kvůli koronaviru zrušený. Lidé nesmí do míst, kde se loví a kde budou stát kádě, kapry si ale mohou koupit na sádkách, kilogram za 75 korun. Rybáři čekají z Rožmberka výnos 130 tun tržních kaprů a 20 tun vedlejších druhů ryb.

Ilustrační foto
doporučujeme

ČTK to řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha. Rybník vyloví místo o víkendu v pracovních dnech.

"Zajistíme, aby se do loviště a kádiště nedostali cizí lidé. Hráz je veřejně přístupný prostor. Pro případné návštěvníky je třeba, aby používali zdravý rozum a nenastaly kolize s naší činností. Nemůžeme porušovat opatření a můj hlavní důvod je ten, že jako zaměstnavatel jsem povinen zajistit bezpečnost a zdraví našich zaměstnanců," uvedl Malecha.

Ráno bylo na hrázi kolem 20 lidí. Jeden manželský pár přijel z Příbrami. Na výlovu Rožmberka byli poprvé. "Jsme důchodci a zadruhé jsme sem přijeli právě proto, že tu nejsou lidi. Když je tady dav třicet tisíc lidí, tak bychom sem určitě nejeli. Jezdíme na výlovy, ale na rybníky, kde je míň lidí: na Bezdrev, na Munický," řekli manželé Burianovi.

Na hrázi je otevřený jediný stánek, kde se prodávají i kapří hranolky. Po 8:15 přijela zkontrolovat situaci dvojice policistů. Oproti posledním rokům chyběla tradiční kulisa výlovu, východ slunce, protože je zataženo.

Na výlovu se podílí 50 rybářů a žáci rybářské školy v Třeboni. V minulých letech pořádali slavnostní výlov o víkendu, aby zvýšili povědomí o rybářském řemesle a rybím mase. Letos neorganizují nic, zrušili i den otevřených dveří na třeboňských sádkách.

Z podzimních výlovů, jež začaly v polovině září, čeká Rybářství Třeboň výnos 2100 tun tržních ryb a 300 tun vedlejších ryb. "První velké rybníky začínáme lovit ode dneška. Tento týden bude pro rybáře docela perný, protože souběžně se loví rybník Velký Tisý a rybník Ponědrážský. Dohromady tento týden nalovíme 500 tun tržních ryb," řekl Malecha. V říjnu ještě třeboňští rybáři vyloví rybníky Velký Tisý - pátý největší v ČR s rozlohou 313 hektarů, Ponědrážský či Spolský, v listopadu rybníky Záblatský a Svět.

Slavnostní výlovy nepořádá ani společnost Blatenská ryba. Z podzimních výlovů čeká výnos 550 tun, meziročně o trochu vyšší. Cena kaprů pro český trh zůstane stejná, podle druhu 83 a 89 korun za kilogram.

Blatenští, ani rybáři z Hluboké nad Vltavou, z Protivína, Blatné či Nových Hradů nezveřejnili kvůli koronaviru plán výlovů. Výjimkou je Munický rybník na okraji Hluboké, jehož výlov bude 28. října. Podobnou akci plánují i rybáři Vojenských lesů a statků: o víkendu 24. a 25. října chtějí u Horní Plané vylovit rybník Olšina přezdívaný Perla Šumavy s rozlohou 140 hektarů. ČTK to sdělil ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

Rybářství Třeboň je největší producent sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí 15 až 18 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapři, zbytek líni, candáti, štiky, sumci, amuři, tolstolobici a okouni. Firma má 100 zaměstnanců, hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů. Na vývoz jde 70 procent ryb.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 16:13 Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Stravenkové firmy vyslyšely výzvu a podpoří restaurace. Teď je na tahu stát

26.10.2020 15:22 Stravenkové firmy reagovaly na výzvu zástupců podnikatelů na podporu restaurací a dočasně jim…

Vývojáři slaví 28. říjen, nabídnou české a slovenské pc hry se slevou

26.10.2020 14:23 Zájemci si budou moci od dnešního večera kupovat české a slovenské počítačové hry na digitální…

Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám

26.10.2020 11:56 Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama