Zájem seniorů o nákup ve vyhrazeném čase trvá, tvrdí prodejci

Senioři k nákupům podle potravinářských řetězců nadále hojně využívají pro ně vyhrazené nákupní hodiny mezi 08:00 a 10:00. S porušením se prodejci setkávají spíše ojediněle, lidé si neuvědomí, že je právě daný čas. Někteří lidé se také domnívají, že vymezená doba již neplatí. Uvedli to zástupci řetězců na dotaz ČTK.

V prodejnách Tesco lidé nad 65 let využívají vyhrazený čas především ve všední dny. O víkendu je jejich zájem výrazně menší. "Po postupném uvolňování se řada zákazníků mylně domnívá, že nákupní čas vyhrazený pro seniory už neplatí a až u vstupu se dozví, že v tento čas nakupovat nemohou. Stále toto nařízení dodržujeme a dohlížíme na to, aby nikdo, kdo nespadá do uvedené skupiny, která má vyhrazené nakupování, nebyl na prodejní ploše," řekl mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček.

Srovnatelnou návštěvnost hypermarketů s předchozími týdny v čase pro seniory sleduje Globus. Podle mluvčí společnosti Lutfii Volfové je to zpravidla nejnižší vytíženost v rámci celého dne. "Zákazníci si pomalu zvykli, že je to standard u všech prodejců, a proto dochází k menšímu počtu nedorozumění u vchodů, díky čemuž není nutný tak velký počet pracovníku Security. I tak ale aktivní kontrola probíhá bez omezení po celou dobu," uvedla.

Senioři ve vymezené hodiny chodí nakupovat také do prodejen Kaufland. Od zavedení řetězec nezaznamenal podle mluvčí společnosti Renaty Maierl žádné změny. Mladší ročníky podle ní v tuto dobu přicházejí jen výjimečně. "Vnímáme, že se opatření v současné době ve společnosti již určitým způsobem ustálilo," řekla

Stálý zájem seniorů o nákupy mezi 08:00 a 10:00 a spíše ještě jeho nárůst sledují v obchodech Penny, uvedl jejich mluvčí Tomáš Kubík. Zákazníci se podle něj chovají disciplinovaně, nařízení respektují.

Vláda nákupní dobu pro seniory nechává dále v platnosti, přestože o jejím zrušení na pondělním jednání diskutovala. Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví z 23. března stanovilo, že do maloobchodních prodejen potravin, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, s prodejní plochou nad 500 metrů čtverečních, mají od 08:00 do 10:00 povolen vstup jen lidé nad 65 let, včetně doprovodu, držitelé průkazů ZTP/P nad 50 let, rovněž s doprovodem a pracovníci pečovatelských služeb. Prodejny menší než 500 metrů čtverečních musejí zákazníky spadající do rizikové skupiny obsloužit přednostně.

Související

Více souvisejících

Obchody život Kaufland Tesco Ekonomika důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy