Akcionáři Metra jednají o návrhu na nového šéfa. Křetínský nechce věc komentovat, píše Reuters

Hlavní akcionáři německé obchodní společnosti Metro jednají o společném návrhu na budoucí obsazení funkce předsedy představenstva firmy. To naznačuje, že se snaží urovnat dlouho trvající roztržku, která mezi nimi panuje. S odvoláním na tři informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters.

Daniel Křetínský
doporučujeme

V Metru, které mimo jiné provozuje velkoobchody Makro, nashromáždila zhruba 40procentní podíl investiční společnost EP Global Commerce (EPGC) miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče.

Křetínský je už delší dobu ve sporu s dalšími předními akcionáři, nadacemi Beisheim a Meridian, kteří mají dohromady podíl 23 procent. Křetínský se několikrát pokusil tento podíl od nadací koupit, nadace však označily jeho nabídku za příliš nízkou. Také vedení Metra se postavilo proti nabídce Křetínského. Beisheim a Meridian se také vyjádřily, že chtějí své podíly zvýšit a upevnit si blokační menšinu.

Křetínský začal podle zdrojů s nadacemi jednat o společné strategii pro Metro, společných kandidátech na celkem tři členy dozorčí rady, včetně jejího šéfa, kteří by měli být nahrazeni na příští valné hromadě akcionářů. Jednají také o novém řediteli společnosti. Současný předseda představenstva Olaf Koch na konci letošního roku odchází a jeho funkci, která v Německu odpovídá funkci generálního ředitele, si od ledna prozatím rozdělí mezi sebe finanční ředitel Christian Baier a provozní ředitel Rafael Gasset.

Křetínský i zástupci nadací se ke zprávě odmítli vyjádřit, uvedla agentura Reuters.

Metro tvrdě zasáhla pandemie covidu-19, neboť hlavní skupinou zákazníků firmy jsou restaurace a hotely. Akcionáři Metra proto usilují o novou strategii, včetně nové digitální strategie a zaměření na určité skupiny zákazníků.

Metro v posledních letech prodalo část majetku, aby se zaměřilo na své velkoobchodní aktivity v Evropě a na zásobování hotelů, restaurací a nezávislých obchodníků. Na domácím trhu, tedy v Německu, ale čelí slabému růstu a v Rusku dokonce poklesu.

Metro má ve 26 zemích přes 770 velkoobchodů Cash & Carry, které zaměstnávají přes 150.000 lidí. V České republice je skupina zastoupena od roku 1997. Její divize Makro Cash & Carry ČR provozuje v Česku 13 velkoobchodních center.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš, varují v zahraničí

22.01.2021 14:48 Český premiér Andrej Babiš by mohl mít prospěch z novely, podle které by české prodejny potravin o…

Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta

22.01.2021 14:02 Německá vláda nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší…

Google začne francouzským deníkům platit za autorská práva

21.01.2021 09:48 Americký internetový gigant Google podepsal dohodu o placení autorských práv s lobbistickým…

Inflace v EU v prosinci mírně vzrostla, dosáhla 0,3 procenta

20.01.2021 11:34 Meziroční míra inflace v Evropské unii v prosinci vzrostla proti listopadu o desetinu procentního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama