Británie potřebuje lidi z východní Evropy, nemá kdo sklízet ovoce

Británie naléhavě potřebuje až 90.000 lidí, kteří by na místních farmách pomohli se sklizní ovoce a zeleniny. Organizace Concordia proto vyzvala britskou vládu, aby se do záležitosti vložila a zajistila charterové lety, díky nimž by se do Británie dostali sběrači z východní Evropy.

Nedá se přitom dlouho čekat, některé druhy ovoce a zeleniny právě dozrávají a sesbírat je bude potřeba v nejbližších týdnech, píše server listu The Guardian.

Některé větší farmy už s pronájmem letadel začaly. Zemědělské organizace a zprostředkovatelé práce ale tvrdí, že vzhledem k problémům, jimž teď zemědělství čelí kvůli šíření koronaviru, by měla se zorganizováním dalších letů pomoci vláda.

K hlavním dodavatelům patří právě charitativní organizace Concordia, která se snaží přivézt asi 10.000 pracovníků - polovinu ze zemí Evropské unie, zbytek z Ruska, Moldavska, Ukrajiny, Běloruska, Gruzie a Barbadosu. Problém je ale v tom, že letecké spojení se zeměmi mimo EU bylo kvůli koronaviru přerušeno. Například Ukrajina měla toto opatření v platnosti do 2. dubna, ale rozhodla, že je prodlouží do 23. dubna.

"Nábor mimo EU se zastavil, takže nám zbyla jen Litva, která ale zavřela hranice, Rumunsko, kde nejsou letadla, a pak Bulharsko. To je teď světélkem naděje," poznamenala šéfka Concordie Stephanie Maurelová. Ačkoliv Bulharsko omezilo pohyb lidí, pracovníci v zemědělství jsou považováni za klíčovou pracovní sílu, a mohou se tedy po vlasti přesouvat. Potíž je v tom, že většina leteckých společností, které do Bulharska běžně létají, spojení s touto zemí přerušily.

"Bavíme se o pronájmu letadel, abychom sem ty pracovníky dostali," říká Maurelová. Hodina letu s 229 lidmi stojí asi 10.000 liber (306.000 Kč). Na cestu ze Sofie do Londýna to vychází na 45.000 eur (1,2 milionu Kč), neboli 250 eur (6800 Kč) na osobu," říká. "Když na to dám rezervy a garance, tak musím vědět, že to letadlo vzlétne," dodává na vysvětlení, proč se k tomu vláda musí jasně postavit.

Některé farmy ale měly problémy už před krizí, kterou způsobil koronavirus. Napjatá situace na trhu práce - kterou způsobila kombinace brexitu a prosperity zemí ve východní části EU, které jsou tak pro sezonní pracovníky atraktivnější - už vedla k poklesu počtu lidí, kteří do Británie přicházejí sklízet ovoce a zeleninu.

"Kvůli nedostatku pracovní síly už jsme přišli o část farem," upozorňuje Maurelová. "A skončí kvůli tomu i další. V obchodech pak nebude žádné ovoce ani zelenina. Chřest a fazole začínají v nadcházejících týdnech, okurky začátkem dubna, rajčata jsou celoročně. V květnu je měkké ovoce - jahody nebo maliny; salát máme v zemi od prosince," dodává.

Zhruba 98 procent sběračů ovoce loni do Británie přijelo ze zahraničí, většina z Bulharska a Rumunska. Britští pěstitelé se teď obracejí na firmy z pohostinství, aby najali propuštěné zaměstnance. Část z nich je právě ze zemí východní Evropy, ale už nějaký čas žijí v Británii. "Většinou jsou ještě relativně mladí, nemají pevné vazby a chtějí práci, kde dostanou rozumný plat za přijatelných podmínek," říká šéf organizace British Summer Fruits Nick Marston. Jeho podnik reprezentuje pěstitele měkkého ovoce a Marston připouští, že toto odvětví vstupuje do bezprecedentní doby.

"Naši zemědělci odvádějí fantastickou práci, v této nesmírně složité době živí národ," poznamenal britský ministr životního prostředí George Eustice. Říká, že se zástupci odvětví mluví rovněž o jejich problémech s nedostatkem zaměstnanců. "Musíme zmobilizovat britskou pracovní sílu, aby zaplnila mezery a zajistila, že lidé budou mít v letních měsících na stole naše skvělé ovoce a zeleninu."

Související

Více souvisejících

Velká Británie Ekonomika Ovoce práce EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy