Británie si kvůli koronakrizi dál půjčuje rekordní částky

Britská vláda si v říjnu vypůjčila 22,3 miliardy liber (656,8 miliardy Kč), což je rekord za jakýkoliv dosavadní říjen. Země se dalším zadlužováním snaží získat peníze na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí.

Částka za letošní říjen je o 94 procent vyšší než loni v říjnu, ukazují dnešní data britského statistického úřadu. Měsíčně se tyto údaje v Británii začaly zveřejňovat v roce 1993, uvedla BBC.

Na rekordu je i celková vypůjčená částka od ledna do října, která činí 214,9 miliardy liber (6,3 bilionu Kč). To je o 369 procent více, než činil objem peněz vypůjčených od ledna do října loňského roku. Veřejný dluh se tak v Británii vyšplhal na 2,077 bilionu liber (61,1 bilionu Kč), což je 100,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) dosaženého v říjnu. V září tento poměr činil 101,2 procenta a byl nejvyšší od finančního roku 1960/1961.

Public sector net debt was £2,076.8 billion at the end of October 2020, or 100.8% of GDP, an increase of £276.3 billion across the first seven months of the financial year https://t.co/i2U5uk9ikf pic.twitter.com/uj5MpUeRif

— Office for National Statistics (ONS) (@ONS) November 20, 2020

Pomocí půjček se vláda snaží pokrýt mezeru mezi výdaji a částkou, kterou vybere na daních. Částka, kterou si vláda v říjnu vypůjčila, je přesto nižší, než čekali analytici. Na daních vláda v říjnu vybrala 39,7 miliardy liber, což je o 2,7 miliardy liber méně než před rokem.

Statistický úřad rovněž sdělil, že pandemie způsobená šířením nového koronaviru má na veřejný sektor a jeho financování zásadní dopady. Celková částka, kterou si vláda za celý finanční rok bude muset vypůjčit, by mohla podle odhadů statistického úřadu vystoupit na 372,2 miliardy liber (10,9 bilionu Kč). To je nejvyšší objem půjček ve vztahu k velikosti ekonomiky od druhé světové války, upozorňuje agentura Reuters. Fiskální rok v zemi končí v březnu.

Úřad pro rozpočtovou zodpovědnost (OBR) zveřejní své nejnovější odhady vývoje veřejných financí příští týden, kdy ministr Rishi Sunak zveřejní revizi rozpočtových plánů. Milionům lidí ve veřejném sektoru v Británii byly kvůli revizi zmrazeny platy. Podle ministra je potřeba vzít v úvahu, že platy ve veřejném sektoru letos klesly.

Kvůli dopadům koronaviru na ekonomiku jsou nuceny masivně si půjčovat i vlády v jiných zemích. Letošní deficit českého státního rozpočtu by měl po několika úpravách dosáhnout až 500 miliard Kč. Česká republika, podobně jako Británie, si ale díky vysokému ratingu stále může půjčovat relativně levně. Mezinárodní ratingová agentura Moody's v říjnu zhoršila hlavní rating Británie na stupeň Aa3, což je stejná úroveň, na které má agentura i rating České republiky.

Související

Hokej, ilustrační fotografie.

Policie zatkla protihráče, jehož brusle fatálně zasáhla hokejistu Johnsona

Britská policie v úterý zatkla muže v případu říjnového tragického úmrtí hokejisty Adama Johnsona pro podezření ze zabití. Podezřelý zůstává ve vazbě, zjevně jde o obránce Matta Petgravea, který bruslí způsobil Johnsonovi fatální zranění v oblasti krku. Policie už dříve uvedla, že se nešťastnou událostí zabývá. Zdůraznila, že jde o standardní postup.

Více souvisejících

Velká Británie Ekonomika

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Má se hrát fotbal v zimě?

Sněhová kalamita zavařila vedení Ligové fotbalové asociace. Zaslouženě

To, že se nejvyšší fotbalové soutěže hrají i přes Vánoce a Silvestra v Anglii či ve Španělsku, je známá věc, přeci jenom tam ale panují trochu jiné klimatické podmínky umožňující fotbal hrát. Pravda, situace, která nastala o prvním prosincovém víkendu v Česku, je v mnoha ohledech mimořádná a nemusí nastávat každý rok, přeci jenom je ale větší pravděpodobnost v tom, že v českých zeměpisných šířkách a délkách nastane takováto situace častěji. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Hledání trenéra fotbalové reprezentace se dostalo do další fáze. Šanci má Hašek s Nedvědem

Jak známo, česká fotbalová reprezentace je pouhý půlrok do mistrovství Evropy v Německu bez trenéra. Stalo se tak poté, co po úspěšné kvalifikaci v listopadu na svůj post rezignoval kouč Jaroslav Šilhavý. Od té doby se v médiích přetřásalo mnoho jmen, která by ho mohla nahradit, od představitelů Fotbalové asociace ČR (FAČR) ale žádné jméno případného nového trenéra nedostanete. Jak sám předseda FAČR Petr Fousek v pondělí uvedl, do doby, než bude něco jistého, žádné jméno neřekne. Obecně se ale nejvíce spekuluje o tom, že by měl národní tým převzít tandem Ivan Hašek-Pavel Nedvěd.

včera

včera

včera

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.

včera

Ilustrační foto

Počasí v Česku lámalo rekordy. Meteorologové podobně teplý podzim nepamatují

Letošní podzim v pražském Klementinu zaznamenal nejteplejší teploty od počátku měření v této stanici v roce 1775. Podle tiskové zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla průměrná teplota od září do konce listopadu 13,6 stupňů Celsia, což představuje odchylku od normálu let 1991 až 2020 o 2,6 stupně.

včera

včera

včera

Hamás plánoval útok na Izrael několik let. Měl i pokyny, které rukojmí zabíjet

Údaje a dokumenty získané od palestinského militantního hnutí Hamás po útoku na Izrael 7. října ukazují, že militanti tento útok dopodrobna plánovali několik let. V úterý to uvedli dva nejmenovaní zpravodajští důstojníci z Izraele, napsal server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy