Potvrzeno daty: přes 200 tisíc Čechů nemá problém s pitím během pracovní doby

Z průzkumu lékárenské skupiny Pilulka a výzkumné agentury Behavio vyplynulo, že přes 200 tisíc Čechů nemá problém s pitím během pracovní doby a považují to za běžné (Přepočítáno vůči celkové populaci. Cca 2 % z dotazovaného celku). Více, než každý desátý člověk je na hranici rizikového pití.

1,3 milionu lidí v ČR je na hranici rizikového pití, říká adiktolog

“Alkohol v Česku patří mezi těžké a nejzávažnější drogy. Přibližně 1 300 000 Čechů je totiž na hranici rizikového nebo problémového pití, což je v porovnání s nealkoholovými drogami nesrovnatelné a alarmující,” říká český adiktolog a ředitel institutu Origanum Mgr. Aleš Kuda.

Češi přitom vévodí dalším statistikám jak v dlouhodobém nestřídmém pití, tak v tom nárazovém (jedná se o vypití pěti a více drinků za sebou).

Potvrzeno daty: přes 200 tisíc Čechů nemá problém s pitím během pracovní doby Potvrzeno daty: přes 200 tisíc Čechů nemá problém s pitím během pracovní doby Foto: shutterstock.com

Stačí hodina práce denně navíc a riziko alkoholismu se zdvojnásobí

Z průzkumu také dále vyplývá, že lidé, kteří denně pracují 9 a více hodin mají více než dvojnásobné sklony k pití alkoholu na denní bázi.

Často je na vině dlouhodobý stres. Tím podle dalšího průzkumu trpí cca 30 % lidí v Česku. O to více zarážející je, že 25 % Čechů stres s nikým neřeší. V důsledku chybějících mechanismů pro vyrovnávání se se stresem tak Češi často sáhnou po alkoholu jako po nástroji na “pročištění hlavy”.

Při dlouhodobém pití však alkohol sílu a dopady stresu výrazně zhoršuje. Totéž platí i pro další psychické problémy jako je úzkost či deprese. 

“Zkuste na měsíc přestat. Pak vám dojde, jak vážné to je”

Každému, komu se zdá, že pro něj alkohol nepředstavuje problém doporučujeme, aby si vyzkoušel na měsíc přestat a alkohol si nedávat. Čas s přáteli, oslavy či pracovní večeře se najednou stanou mnohem náročnějšími.

Na začátku roku se můžete zapojit do akce “suchý únor”. Sami však můžete tento test absolvovat kdykoliv během roku. Obzvláště v letních měsících, kdy počasí přímo láká k posezení na terase či zahrádce u hospody je jakákoliv snaha o abstinenci výrazně těžší.

Na konci měsíční abstinence zjistíte, že přemíra alkoholu v naší společnosti je skutečně strašidelná.

Potvrzeno daty: přes 200 tisíc Čechů nemá problém s pitím během pracovní doby Potvrzeno daty: přes 200 tisíc Čechů nemá problém s pitím během pracovní doby Foto: shutterstock.com

Muži pijí dvakrát častěji i přesto, že 20 % žen abstinenty obdivuje

Z průzkumu vyšlo i zjištění, že muži se rizikovému pití oddávají dvakrát častěji, než ženy. A to navzdory tomu, že 20 % žen obdivuje lidi, kteří na společenských akcích alkohol nepožívají.

Při snaze o omezení alkoholu, nebo úplnou abstinenci doporučujeme najít si podobně smýšlející lidi a navzájem se v abstinenci podporovat. Tyto sociální vazby mohou pomoci udržet si čistou hlavu a odolat sociálnímu tlaku.

Nejen játra: Z alkoholu plyne přes 200 problémů: od rakoviny až po srdeční problémy

Dlouhodobá konzumace alkoholu může mít vážné dopady na fyzické zdraví jedince. Některé z těchto důsledků zahrnují:

-       jaterní onemocnění (včetně cirhózy jater, hepatitidy a jaterního selhání)
-       kar­diovaskulární problémy (zvýšené riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a mrtvice)
-       poš­kození mozku (včetně problémů s pamětí, koncentrací a dalších kognitivních funkcí)
-       poškození trávicího systému (včetně gastritidy, pankreatitidy a rakoviny jícnu)
-       poruchy imunitního systému (což zvyšuje riziko infekcí a onemocnění)

Kromě fyzických dopadů alkoholismu na tělo musíme zmínit i dopady psychické. Ty mohou zahrnovat:

-       Deprese: Mnoho lidí trpících alkoholismem má také symptomy deprese. V některých případech může být deprese předchůdcem závislosti na alkoholu, zatímco v jiných může být důsledkem dlouhodobého pití.
-       Úzkost: Alkoholismus může způsobit nebo zhoršit symptomy úzkosti.
-       Psychózy: Někteří jednotlivci mohou zažívat halucinace nebo paranoiu v důsledku nadměrného pití.
-       Poškození kognitivních funkcí: Včetně problémů s pamětí, koncentrací a rozhodováním.
-       Problémy s vztahy: Včetně konfliktů s rodinou, přáteli a partnery způsobených chováním spojeným s pitím.

Pusťte si podcast ŽIVOTOZPRÁVY a naučte se žít zdravěji

Pilulka.cz se dlouhodobě věnuje prevenci a podpoře zdravého životního stylu. Načerpejte inspiraci od uznávaných odborníků v podcastu Životozprávy a naučte se ty nejefektivnější metody pro zlepšení svého zdraví.

V podcastu zjistíte mimo jiné:

-       Jak se zbavit stresu
-       Jak na správný spánek
-       Jak se neztratit ve výživových doplňcích
-       Jak na syndrom vyhoření
-       A mnoho dalších informací!

A to vše podané pohodlným a lidským způsobem, přímo z úst respektovaných odborníků.

Související

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.
Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

Více souvisejících

pr článek Alkohol

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 11 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy