Britové propadli diskontům. Aldi bude expandovat, nabízí službu "click and collect"

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení s tím, že v příštích dvou letech do rozvoje investuje 1,3 miliardy liber (téměř 39 miliard Kč), nejvíce za dobu své přítomnosti na britském trhu. V expanzi pokračuje díky rostoucímu zájmu Britů o nákupy v diskontních řetězcích.

Obchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Aldi do Británie přišel před 30 lety, má osmiprocentní podíl na trhu a aktuálně v zemi provozuje zhruba 900 prodejen. Podle dlouhodobého plánu jich do roku 2025 hodlá mít 1200. Letos společnost vytvořila už 3000 nových pracovních pozic.

V loňském roce, tedy před vypuknutím pandemie, tržby firmy stouply o 8,3 procenta na 12,3 miliardy liber. Dařilo se jí tak výrazně lépe, než celému britskému trhu s potravinami, který se zvětšil jen o procento. Provozní zisk pak meziročně stoupl o 49 procent na 291,2 milionů liber.

Koronavirová nákaza ale mění nákupní zvyklosti Britů, kteří se stále častěji rozhodují pro nákupy na síti. Diskontní řetězce však v přechodu na on-line nákupy zaostávají, píše server BBC. Britská odnož Aldi se krok s dobou snaží udržet alespoň nabídkou služby click and collect, kdy si zákazník zboží vybere na internetu, prodejna mu jej připraví a on si je pouze vyzvedne. Tu ale zatím nabízí jen v některých pobočkách.

Podle údajů za poslední tři měsíce do 6. září se nový přístup vyplácí. Tržby v uvedeném období vzrostly o deset procent. Poprvé ale zaostaly za celým trhem.

Podle spotřebitelského analytika Frasera McKevitta ze společnosti Kantar také diskontní řetězce jako celek doplácejí na to, že zákazníci nově jezdí nakupovat méně často, ale udělají větší nákup. Menší prodejny, jaké mívá právě Aldi, tak hůře drží krok s obřími nákupními středisky, řekl analytik serveru BBC.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronakrize: EU v případě potřeby přikročí k dalším podpůrným opatřením

21.10.2020 10:58 Evropská unie je připravena přikročit k novým opatřením na podporu svých členských států, pokud si…

Británie si rekordně půjčuje, veřejný dluh dosáhl 103,5 procenta HDP

21.10.2020 10:05 Britská vláda si v prvním fiskálním pololetí kvůli pandemii způsobené šířením nového koronaviru…

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE ze sítě 5G, představují hrozbu

20.10.2020 12:53 Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských…

Belgické rybáře má před dopady brexitu spasit listina z roku 1666

20.10.2020 11:57 Neústupnost Británie ve vyjednáváních o rybolovných právech s Evropskou unií přiměla belgické úřady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama