Důvěra v německou ekonomiku je nejlepší od roku 2015, obchodní válka polevuje

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v lednu zlepšila a její index vystoupil na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2015. Z části je to díky nadějím, že napětí v obchodních vztazích nebude mít na největší evropskou ekonomiku tak zásadní dopad, jak se předpokládalo, mimo jiné díky obchodní dohodě mezi USA a Čínou. Ukázal to průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnil institut ZEW.

Index důvěry za leden vystoupil na 26,7 bodu z prosincových 10,7 bodu. To je nejvyšší údaj od července 2015. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že index vystoupí na 15 bodů.

#ZEW-#Konjunkturerwartungen steigen erneut stark an. Der Indikator liegt im Januar 2020 bei 26,7 Punkten https://t.co/ZvWZFfVGsT /TH pic.twitter.com/aPUnp0kFFZ

— ZEW (@ZEW) January 21, 2020

Prezident institutu Achim Wambach uvedl, že zlepšení nálady mezi investory způsobilo hlavně urovnání obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou. Obě země v prosinci dojednaly první fázi obchodní dohody, která je zatím největším krokem k vyřešení jejich obchodní války. Ta trvá už asi rok a půl. "To vyvolalo naději, že negativní dopady sporu na německou ekonomiku budou méně výrazné, než se předtím myslelo," uvedl Wambach. USA a Čína patří mezi nejdůležitější vývozní trhy Německa.

Dílčí ukazatel současné ekonomické situace se zlepšil na minus 9,5 bodu z minus 19,9 bodu v předchozím měsíci. Analytici čekali jeho zlepšení pouze na 13,5 bodu.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se loni zvýšil o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo od roku 2013. Předloni růst činil 1,5 procenta. Německá ekonomika, která je největší v Evropě a která má zásadní vliv i na Českou republiku, se potýká se slabší globální poptávkou. Ta má negativní dopad na německý export a průmysl. K potížím přispívá i obchodní spor mezi USA a Čínou a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Wambach dodal, že výhled proexportně orientované německé ekonomiky se sice zlepšil, hospodářský růst by ale měl zůstat pod dlouhodobým průměrem. Odborníci na obchodní vztahy vyjadřují pochybnosti, zda americko-čínská obchodní dohoda bude automaticky znamenat přínos pro Německo a širší eurozónu.

Související

Více souvisejících

Německo Ekonomika investoři EUR

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy