Fond Quant: Akciové trhy se propadly více, než odpovídá hrozbám

Světové akciové trhy se v souvislosti s koronavirem propadly více, než by odpovídalo skutečným hrozbám, jež pandemie přináší. Důvodem je mimo jiné strach živený rychlostí zpravodajství a šířením zpráv na sociálních sítích. Akcie navíc byly před příchodem krize nadhodnocené o 17 procent. Vyplývá to z analýzy algoritmického fondu Quant.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Burza NYSE v New Yorku
doporučujeme

Reakce trhů na pandemii nového koronaviru je přecitlivělá, uvedl předseda správní rady investičního fondu Quant Lukáš Foral. Přední americký akciový index S&P 500 se propadl za jediný měsíc o třetinu, podobně významný Dow Jones ztratil ještě více.

Data z období předchozích pandemií ale podle fondu ukazují, že tak prudký propad není opodstatněný. A to i přesto, že v tuto chvíli ještě není jasné, do jaké míry se tato pandemie rozšíří a jaký bude její celkový ekonomický dopad. Foral připomněl, že v důsledku Španělské chřipky, která si vyžádala více než 50 milionů životů, se S&P 500 v roce 1918 propadl jen o necelou čtvrtinu. Už o rok později se vrátil k růstu.

Vysokou zranitelnost trhů vůči pandemii Covid-19 způsobilo podle něj několik faktorů, které při podobných situacích v historii buď sehrály menší roli, nebo se nevyskytly. "Jde například o neustále se zkracující zpravodajský cyklus, silný vliv sociálních sítí nebo intenzivní propojení globálních dodavatelských řetězců," dodal.

Další vlna poklesu by přitom mohla ještě přijít. Údaje z období předchozích pandemií ale ukazují na to, že se akcie po eliminaci šíření nákazy takřka vždy vrátily k rychlému růstu, upozornil Foral.

Většinovým majitelem fondu Quant je společnost Duck Sauce, zbylý podíl drží svěřenský fond MMXXV. Quant vznikl v září 2016 a od svého otevření za tři roky dosáhl zhodnocení 16,38 procenta. Za samotný rok 2019 činilo zhodnocení 6,24 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně

05.06.2020 14:02 Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,2 procenta, meziročně…

Rakousko v recesi. Ekonomika letos klesne o 7,2 procenta, oznámila…

05.06.2020 12:00 Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta, uvedla dnes ve svém odhadu centrální banka. Pokud…

Poradci německé vlády letos čekají pokles HDP o 6 až 7 procent

05.06.2020 09:47 Výbor ekonomických poradců německé vlády předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa v…

Lufthansa doplácí na pandemii: Bude vyřazena z hlavního indexu německých…

05.06.2020 05:31 Největší evropské aerolinky Lufthansa, na něž tvrdě dopadla pandemie způsobená koronavirem, budou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy