HDP Slovenska ve 4. čtvrtletí zpomalil růst na 0,2 procenta

Slovenská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,2 procenta po růstu o 11,7 procenta ve třetím kvartálu. Tempo meziročního poklesu hrubého domácího produktu (HDP), který ovlivnily dopady zejména pandemie nemoci covid-19, zrychlilo na 2,7 procenta z 2,4 procenta ve třetím čtvrtletí. Ve svém odhadu, který byl proti očekávání analytiků lepší, to dnes uvedl slovenský statistický úřad.

Bratislava
doporučujeme

"Druhá vlna pandemie covidu-19 s většími negativními zdravotními dopady na obyvatelstvo se neprojevila výraznějším propadem v ekonomice. Naopak pozitivně překvapil výkon vícero odvětví, jako například automobilového průmyslu a stavebnictví," informovali statistici.

Slovensko v posledním loňském čtvrtletí po růstu počtu hospitalizovaných s covidem-19 a úmrtí po nákaze novým koronavirem znovu zavedlo sérii omezení a krátce před vánočními svátky přistoupilo k zákazu vycházení s výjimkami a k uzavření řady prodejen.

Slovenský ministr financí Eduard Heger minulý týden oznámil, že za celý loňský rok ekonomika klesla o 5,8 procenta, což je méně, než se čekalo. Na letošek ministerstvo financí výhled růstu HDP snížilo na 4,3 procenta z dříve očekávaných 5,5 procenta.

Celkový počet zaměstnaných na pětimilionovém Slovensku pokračoval i v posledním čtvrtletí loňska v poklesu. Zaměstnanost se meziročně snížila o dvě procenta po poklesu o 2,5 procenta ve třetím čtvrtletí.

Zpřesněné údaje o vývoji slovenské ekonomiky statistický úřad oznámí na začátku března. Už nyní ale upozornil, že s ohledem na situaci kolem covidu-19 mohou být data revidována ve větší míře než obvykle.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozpočtový schodek Slovenska za dva měsíce vzrostl o 64 procenta

01.03.2021 13:50 Schodek státního rozpočtu Slovenska za první dva měsíce letošního roku vzrostl proti loňsku téměř o…

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna

01.03.2021 08:44 Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké…

Ekonomická nálada na Slovensku klesla na minimum od června 2020

25.02.2021 09:35 Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku letos v únoru, kdy země čelí…

Na Slovensku loni ubyla polovina turistů

24.02.2021 09:52 Hotelům a dalším ubytovacím zařízením na Slovensku loni kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama