Hrozba pro banky ve střední Evropě. Budou čelit růstu špatných úvěrů, tvrdí EIB

Banky ve střední, východní a jihovýchodní Evropě budou čelit růstu nesplácených úvěrů a čeká je jeden z nejobtížnějších roků od finanční krize. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnila Evropská investiční banka (EIB) a jehož výsledky se vztahují k březnovému dotazování.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Téměř 65 procent oslovených bank očekává, že v příštích měsících vzroste počet nesplácených úvěrů a že výrazně méně úvěrů schválí. Skoro 40 procent bank po zavedení koronavirových omezení očekávalo, že poměr půjček k vkladům jim klesne, přičemž ukazatel oddlužování ponechávají blízko úrovně z dluhové krize v eurozóně.

Region čítající deset zemí včetně České republiky, Maďarska a Polska vstoupil do letošního roku ve velmi dobré kondici, připomíná EIB, která sídlí v Lucembursku. Uvolňovaly se úvěrové standardy a rostla poptávka po úvěrech.

Nyní však banky očekávají "výrazný pokles poptávky po financování, výrazné zpřísnění úvěrových standardů a snížení míry schvalování úvěrů". Očekává se také, že kvalita úvěrových žádostí se prudce zhorší, ať už budou pocházet od firem a podniků, nebo od domácností.

EIB zdůrazňuje, že průzkum prováděla předtím, než se evropské vlády rozhodly povzbudit své ekonomiky zasažené koronavirovou krizí obrovskými záchrannými balíčky. A předtím, než globální centrální banky, jako je Evropská centrální banka (ECB) či americká centrální banka (Fed), začaly zaplavovat finanční trhy hotovostí.

Instituce typu Mezinárodního měnového fondu (MMF) přesto dál zhoršují výhled světové ekonomiky. Banky v průzkumu nicméně uvedly, že ve střednědobém výhledu plánují v regionu zůstaty, upozornil ekonom EIB Luca Gattini.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolená v Chorvatsku? Hotely lákají turisty na slevy až 50 procent

01.07.2020 14:58 Dubnové předsevzetí majitelů ubytovacích zařízení i jednotlivých pronajímatelů v Chorvatsku, že…

Německá ekonomika se odrazila ode dna. Zcela se zotaví ke konci roku 2021,…

01.07.2020 12:36 Německá ekonomika se z krize způsobené šířením koronaviru postupně dostane, ovšem na loňskou úroveň…

Bulharsko výrazně snížilo DPH na jídlo v restauracích

01.07.2020 12:18 Bulharsko ode dneška snížilo na devět z dosavadních 20 procent daň z přidané hodnoty (DPH) na jídlo…

Nezaměstnanost v Německu stoupla, bez práce je dalších 40 tisíc lidí

01.07.2020 10:54 Počet nezaměstnaných v Německu se v červnu v důsledku koronavirové krize zvýšil o dalších 40.000 a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy