Inflace v Německu v listopadu vystoupila na šest procent

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v listopadu zrychlil na šest procent, a dostal se tak na maximum od roku 1992. Na základě předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie to dnes oznámil spolkový statistický úřad. Podle domácí metodiky výpočtu pak inflace vystoupila na 5,2 procenta. Ceny v poslední době tlačí vzhůru zejména dražší energie a také problémy v dodavatelských řetězcích. Statistický úřad ale zmiňuje i nízkou cenovou hladinu v roce 2020.

Německo, ilustrační foto

Podle neharmonizovaných údajů inflace překonala očekávání analytiků v anketě agentury Reuters. Ti předpokládali, že se inflace zvýší na pět procent. V říjnu činila 4,5 procenta. Inflační hodnotu začínající pětkou Německo podle statistik nezažilo od roku 1992, kdy za celý rok země vykázala meziroční růst spotřebitelských o 5,06 procenta.

Listopadová inflace v Německu podle metodiky EU vzrostla z říjnových 4,6 procenta. Aktuální harmonizovaná hodnota je nejvyšší od ledna 1997, kdy se s výpočty podle metodiky EU začalo. Dnes zveřejněné údaje jsou předběžné, ty konečné vydá statistický úřad 10. prosince.

Za rychlým růstem cen, se kterým se Německo stejně jako další evropské státy potýká od léta, je podle statistického úřadu více důvodů, včetně nízkých cen v roce 2020. "Zde působí především dočasné snížení daně z přidané hodnoty," uvádějí statistici.

K růstu cen přispívají také ekologické poplatky za oxid uhličitý a dopady související s následky hospodářské krize vyvolané pandemií nemoci covid-19. Hospodářství se nadále potýká s problémy v dodavatelských řetězcích a také s rostoucími cenami energií.

Růst inflace nejen v Německu, ale i v dalších evropských zemí může zvýšit tlak na zásah Evropské centrální banky (ECB). Isabel Schnabelová z ECB dnes ale v rozhovoru s televizí ZDF řekla, že inflace dosáhla tento měsíc zřejmě vrcholu. Bylo by tedy podle ní předčasné zvyšovat sazby, když tempo růstu spotřebitelských cen bude v nadcházejícím roce postupně zpomalovat. Předběžná míra inflace v eurozóně bude oznámena v úterý. Očekává se, že z říjnových 4,1 procenta vystoupí na 4,5 procenta.

Zpomalení tempa růstu inflace očekávají i další analytici. "I když míra inflace v nadcházejících měsících zůstane na relativně vysoké úrovni, bude znatelný zpomalující trend," řekl agentuře Reuters analytik Thomas Gitzel z lichtenštejnské bankovní společnosti VP Bank. Domnívá se, že pokud se ekonomika nebude potýkat s dalšími problémy, může se inflace dostat v polovině nadcházejícího roku na dvě procenta, což je inflační cíl ECB pro střednědobý horizont.

Více důvodů k obavám vidí naopak ekonom Jörg Krämer z Commerzbank, podle kterého byl růst inflace tento měsíc nezvykle rychlý. "Ceny se nyní zvyšují v celé škále, už to nejsou jen energie a vybrané zboží ovlivněné koronavirovou pandemií," řekl. I když i on očekává postupné snižování inflačního tempa, ECB by podle něj měla pozastavit program nákupů dluhopisů. Prezidentka ECB Christine Lagardeová ale tento měsíc prohlásila, že by centrální banka na vzestup inflace neměla reagovat zpřísněním měnové politiky. Naznačila také, že ECB bude v nákupech dluhopisů pokračovat i v příštím roce.

Současná inflace v Německu je výrazně nad cílem ECB, která v červenci zvýšila inflační cíl pro střednědobý horizont na dvě procenta. Cíl je symetrický, což znamená, že odchylky směrem dolů i nahoru od cíle jsou stejně nežádoucí. Německo je největší ekonomikou, kde se platí jednotnou evropskou měnou euro. Je také významným obchodním partnerem České republiky.

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Farský přes kritiku odletěl na půl roku do USA, podle Zemana uškodil STAN

16.01.2022 19:43 Poslanec STAN Jan Farský přes kritiku opozice i koaličních partnerů odletěl na stipendijní pobyt do…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule dosáhl až do Česka, a hned dvakrát

16.01.2022 22:00 Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním…

Německá ekonomika se loni vrátila k růstu, HDP se zvýšil o 2,7 procenta

14.01.2022 12:26 Aktualizováno Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v loňském roce zvýšil o 2,7 procenta, uvedl dnes ve své…

Míra inflace v Maďarsku v prosinci zůstala nejvyšší za posledních 14 let

14.01.2022 10:20 Míra inflace v Maďarsku v prosinci zůstala na 7,4 procenta, kde byla i v listopadu. Zůstává tak…

Inflace na Slovensku v prosinci vystoupila na maximum za 17 let

14.01.2022 09:31 Meziroční míra inflace na Slovensku loni v prosinci vystoupila na 5,8 procenta z 5,6 procenta v…

Inflace v eurozóně v prosinci vystoupila nejvýše za 20 let

07.01.2022 11:44 Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na pět procent, což je nejvyšší hodnota od zavedení…

Inflace v Německu se loni zvýšila na 3,1 procenta

06.01.2022 16:02 Aktualizováno Růst spotřebitelských cen v Německu loni zrychlil na 3,1 procenta, a dostal se tak na nejvyšší…

Nezaměstnanost v Německu v prosinci klesla na 5,2 procenta

04.01.2022 11:26 Míra nezaměstnanosti v Německu v prosinci podle sezonně očištěných údajů klesla na 5,2 procenta z…

Ceny plynu v Evropě díky USA klesají nejdéle za poslední rok

28.12.2021 15:05 Ceny zemního plynu v Evropě už pátým dnem klesají, což je nejdéle trvající pokles za více než rok.…

Plyn dál výrazně zlevňuje, cena pro evropský trh klesla pod 100 eur

24.12.2021 19:07 Aktualizováno Ceny zemního plynu pro evropský trh pokračují v poklesu, dnes po poledni se cena snížila až o 24…

Světové ekonomické fórum v Davosu kvůli pandemii v lednu nebude

20.12.2021 13:22 Organizátoři kvůli pandemii odvolali výroční jednání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu,…

Inflace v EU vzrostla na 5,2 procenta, je na dvacetiletém maximu

17.12.2021 11:55 Růst cen v Evropské unii, způsobený zejména zdražováním energií, v listopadu opět zrychlil.…

Související:

Právě se děje

reklama