Kauza Wirecard se rozrůstá. Německý úřad pro finanční dozor čelí žalobě

Německý úřad pro finanční dozor (BaFin) čelí žalobě investorů, podle nichž regulátoři ignorovali známky problémů ve finanční společnosti Wirecard. Ty pak v letošním roce vyústily v kolaps podniku. Cílem žaloby je získat náhradu za škody, které investorům v souvislosti s pádem firmy vznikly, informovaly dnes agentury Bloomberg a DPA.

Wirecard, ilustrační foto
doporučujeme

"BaFin podle našeho názoru hrubě zanedbal své povinnosti, když se léta zdráhal vyšetřovat Wirecard kvůli manipulaci s trhem," uvedl právník Andreas Tilp, který žalobu podal. Upozornil přitom, že pokud by úřad tuto záležitost včas důkladně vyšetřil, vyšla by pochybení ve firmě Wirecard na světlo mnohem dříve.

Společnost Wirecard minulý měsíc vyhlásila insolvenci, když se ukázalo, že jí chybí zhruba 1,9 miliardy eur (50 miliard Kč), které vykazovala ve svém účetnictví. Německé úřady se následně staly terčem kritiky za to, že déle než rok ignorovaly zprávy médií o problémech podniku.

Německá prokuratura tento týden zadržela tři bývalé vedoucí pracovníky podniku, které podezřívá z organizovaného podvodu, zpronevěry, falšování účetnictví a manipulace s akciovým trhem. Úřady získaly svědectví, podle kterého si vedení podniku podvodně vypůjčilo 3,2 miliardy eur (84 miliard Kč).

Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřuje se na zpracování plateb a finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy zasáhl i klienty v České republice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá

03.03.2021 11:49 Ekonomika eurozóny je teď kvůli přísnějším protipandemickým opatřením téměř jistě v takzvané…

Rozpočtový schodek Slovenska za dva měsíce vzrostl o 64 procenta

01.03.2021 13:50 Schodek státního rozpočtu Slovenska za první dva měsíce letošního roku vzrostl proti loňsku téměř o…

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna

01.03.2021 08:44 Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké…

Ekonomická nálada na Slovensku klesla na minimum od června 2020

25.02.2021 09:35 Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku letos v únoru, kdy země čelí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama