Kauza Wirecard se rozrůstá. Německý úřad pro finanční dozor čelí žalobě

Německý úřad pro finanční dozor (BaFin) čelí žalobě investorů, podle nichž regulátoři ignorovali známky problémů ve finanční společnosti Wirecard. Ty pak v letošním roce vyústily v kolaps podniku. Cílem žaloby je získat náhradu za škody, které investorům v souvislosti s pádem firmy vznikly, informovaly dnes agentury Bloomberg a DPA.

Wirecard, ilustrační foto
doporučujeme

"BaFin podle našeho názoru hrubě zanedbal své povinnosti, když se léta zdráhal vyšetřovat Wirecard kvůli manipulaci s trhem," uvedl právník Andreas Tilp, který žalobu podal. Upozornil přitom, že pokud by úřad tuto záležitost včas důkladně vyšetřil, vyšla by pochybení ve firmě Wirecard na světlo mnohem dříve.

Společnost Wirecard minulý měsíc vyhlásila insolvenci, když se ukázalo, že jí chybí zhruba 1,9 miliardy eur (50 miliard Kč), které vykazovala ve svém účetnictví. Německé úřady se následně staly terčem kritiky za to, že déle než rok ignorovaly zprávy médií o problémech podniku.

Německá prokuratura tento týden zadržela tři bývalé vedoucí pracovníky podniku, které podezřívá z organizovaného podvodu, zpronevěry, falšování účetnictví a manipulace s akciovým trhem. Úřady získaly svědectví, podle kterého si vedení podniku podvodně vypůjčilo 3,2 miliardy eur (84 miliard Kč).

Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřuje se na zpracování plateb a finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy zasáhl i klienty v České republice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důvěra investorů v německou ekonomiku překvapivě vzrostla, index je…

11.08.2020 13:23 Důvěra investorů a analytiků v budoucí vývoj německé ekonomiky v srpnu překvapivě vzrostla. Její…

Zaměstnanost v Británii klesla nejvýrazněji od roku 2009

11.08.2020 09:54 Zaměstnanost v Británii se ve druhém čtvrtletí snížila o 220.000 osob, což představuje…

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny opět stoupla, recese ale trvá

10.08.2020 12:55 Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu čtvrtý měsíc za sebou vzrostla. Zůstává však na nízké…

Pokles slovenského průmyslu v červnu zpomalil

10.08.2020 10:11 Meziroční pokles průmyslové výroby na Slovensku v červnu zpomalil na 8,5 procenta po květnovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama