Porušil Apple hospodářskou soutěž? Evropská komise vede hned dvě vyšetřování

Evropská komise (EK) začala kvůli podezření z porušování pravidel hospodářské soutěže vyšetřovat americkou technologickou společnost Apple. Komise dnes oznámila, že vyšetřování vede ve dvou samostatných případech, které se týkají služeb App Store a Apple Pay. Americký podnik uvedl, že vyšetřování jsou podle jeho názoru založena na neopodstatněných obviněních ze strany několika podniků.

První vyšetřování přezkoumá pravidla, kterým podléhají vývojáři při distribuci aplikací prostřednictvím obchodu App Store. "Musíme zajistit, aby pravidla Applu nenarušovala hospodářskou soutěž na trzích, na kterých Apple soupeří s ostatními vývojáři aplikací," uvedla místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Druhé vyšetřování se soustředí mimo jiné na podmínky pro integraci platební služby Apple Pay do aplikací a webových stránek obchodníků. "Je důležité, aby opatření Applu neupírala spotřebitelům výhody nových platebních technologií, včetně lepšího výběru, kvality, inovace a konkurenčních cen," dodala Vestagerová.

Vyšetřování týkající se obchodu App Store předcházela stížnost švédské služby pro streamování hudby Spotify. Ta loni v březnu firmu Apple obvinila, že ve svém obchodě zavedla podmínky, které mají potlačit konkurenty její vlastní služby pro streamování hudby Apple Music. Později si na podmínky obchodu App Store stěžovala také firma Kobo, která působí v oblasti elektronických knih.

Společnost Spotify oznámení Evropské komise o vyšetřování Applu vítá, zatímco Apple se k vyšetřování postavil kriticky. "Je zklamáním, že Evropská komise podporuje neopodstatněné stížnosti ze strany hrstky firem, které jednoduše chtějí bezplatnou jízdu a nechtějí hrát podle stejných pravidel jako všichni ostatní," uvedl americký podnik.

Apple se v poslední době snaží zvyšováním příjmů ze svých služeb kompenzovat zpomalování růstu prodeje svých chytrých telefonů iPhone a dalšího hardwaru, upozornila agentura AP. Poplatky ve službě App Store podle odhadů přinášejí firmě přes miliardu dolarů (zhruba 23,5 miliardy Kč) každý měsíc.

Úspěch produktů firmy Apple je podle IT experta ze společnosti Algotech Petra Loužeckého založen na kvalitní spolupráci jejich služeb. Postupný přechod od prodeje zařízení ke službám se firmě vyplácí a je podle něj ekonomicky pochopitelné, že z preference zákazníků chce mít zisk. Ze stejného důvodu chtějí mít vývojáři své aplikace na Apple Store a zde jsou podmínky komerčně dané, od kontroly kódu až po provizi 30 procent z každé aplikace, která se prodá v rámci ekosystému Apple.

"Spotřebitel má stále na výběr díky ostatním platformám, které jsou otevřenější, někdy i levnější, a podobné je to i s platebními technologiemi. Neumím si podobnou paralelu představit například v automobilovém průmyslu ve vztahu výrobce auta a například motoru či sedadel. Na druhou stranu antimonopolní dohled je správný, a v zásadních věcech by měl občany chránit na úrovni nezbytných a životně důležitých služeb tak, aby nebyly zneužívány," dodal Loužecký.

"Historie se opakuje jako v případě Microsoftu, když distribuoval Internet Explorer se svým operačním systémem. Spor tenkrát Microsoft prohrál a musel ustoupit. Z podobného zneužití dominantního postavení, z kterého nyní EK obviňuje Apple, by mohl být osočován i Google. V jeho případě lze ale najít telefony i s jiným distribučním kanálem pro aplikace než jenom Google Play, zatímco Apple telefony s iOS využívají pro distribuci aplikací výhradně jen App Store," podotkl ředitel vývojové společnosti Coding Bear Miroslav Fuksa.

Vestagerová už dříve vedla antimonopolní vyšetřování společnosti Google a dalších velkých technologických firem z USA. Pokud komise odhalí porušování antimonopolních pravidel, může firmám vyměřit pokutu až do deseti procent jejich ročních tržeb a nařídit úpravu jejich obchodních praktik.

Google, který je nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem na světě, dostal v posledních letech od Evropské komise za porušování pravidel hospodářské soutěže už tři pokuty, celkem za 8,25 miliardy eur (téměř 220 miliard Kč). Komise firmu pokutovala například za zneužívání dominantní pozice operačního systému Android.

Související

Více souvisejících

apple evropská komise EU (Evropská unie) Ekonomika

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy