Slovenská ekonomika se propadla nejvíce od krize v roce 2009

Slovenská ekonomika v prvním letošním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,4 procenta. V meziročním srovnání se hrubý domácí produktu (HDP) snížil o 3,9 procenta, a zaznamenal tak první propad od globální ekonomické krize v roce 2009. Vyplývá to z prvního odhadu, který dnes zveřejnil slovenský statistický úřad. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla mírněji, meziročně o 2,2 procenta a proti předchozím třem měsícům o 3,6 procenta.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ekonomická krize, ilustrační foto
doporučujeme

V březnu Slovensko oznámilo první potvrzený případ koronaviru, po kterém Bratislava zavedla různá omezení. Některé velké podniky byly rovněž nuceny přerušit výrobu.

"Nepříznivý hospodářský vývoj (v 1. čtvrtletí) evidujeme kvůli poklesu přidané hodnoty v klíčových odvětvích průmyslu, zejména ve výrobě automobilů a rovněž ve vícero odvětvích služeb," uvedli statistici. K poklesu ekonomiky podle nich přispěla nižší zahraniční poptávka. Růst domácí poptávky pak označili za nedostatečný, nejvíce se zvýšily výdaje vlády.

Zpřesněné údaje o vývoji slovenské ekonomiky statistický úřad zveřejní na začátku června. Už ale upozornil, že s ohledem na situaci kolem nemoci covid-19 a na dostupnost dat mohou být údaje zpřesněny ve větší míře než tomu bývá obvykle.

Pokles ekonomiky se na Slovensku projevil i ve snížení zaměstnanosti. Ta v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 0,5 procenta, zatímco v posledním čtvrtletí loňska se ještě o 0,7 procenta zvýšila.

Hospodářství Slovenska ve čtvrtém loňském čtvrtletí proti předchozím třem měsícům ještě vykázalo růst o 0,6 procenta, meziročně ekonomika po revizi dat vzrostla o 2,1 procenta. V krizovém roce 2009 slovenská ekonomika zaznamenala propad o 5,5 procenta.

Slovenská centrální banka v dubnové prognóze odhadla, že ekonomika letos podle nejpravděpodobnějšího scénáře klesne kvůli dopadům covidu-19 zhruba o devět procent. Ministerstvo financí očekává propad HDP o 7,2 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Forbes: Nejbohatší Rusové během pandemie dál bohatli. Podívejte se na…

28.05.2020 14:54 Největší ruští boháči během pandemie covidu-19 zbohatli o dalších 62 miliard dolarů (asi 1,5…

Rusko má kvůli koronaviru další starosti: Gazprom Něfť se propadl do…

28.05.2020 13:31 Ruská ropná společnost Gazprom Něfť se v prvním čtvrtletí propadla do ztráty 13,8 miliardy rublů (4…

EU dá Česku na následky krize 550 miliard

28.05.2020 12:31 Aktualizováno Česko by mělo z mimořádného balíku peněz, který chystá Evropská komise na pomoc ekonomikám…

Koronavirus ochromil leteckou dopravu: EasyJet propustí až 30 procent…

28.05.2020 12:01 Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet dnes oznámila, že propustí až 30 procent…

Související:

Právě se děje

Další zprávy