Turecko a Británie podepsaly dohodu o volném obchodu

Ankara a Londýn dnes podepsaly dohodu o volném obchodu. Platnost dosavadní smlouvy trvá jen do konce letošního roku, kdy Británie po uplynutí přechodného období po brexitu odchozí také z jednotného unijního trhu. Informovala o tom agentura Reuters. Ministři obchodu obou zemí dohodu podepsali přes videokonferenci.

Velká Británie, ilustrační foto
doporučujeme

Nově vyjednaná dohoda vstoupí v platnost od 1. ledna 2021 a zajistí, že bilaterální obchod mezi oběma zeměmi bude plynule pokračovat, uvedla turecká ministryně Ruhsar Pekcanová.

Londýn už dříve uvedl, že nynější dohoda bude kopírovat dosavadní obchodní vztahy. Zahrnuje také doložku o přezkumu, která vyžaduje, aby obě země v příštích dvou letech projednaly její rozšíření.

Británie je pro Turecko druhým největším vývozním trhem. Hodnota vzájemného obchodu obou zemí loni dosáhla 18,6 miliardy liber (539 miliard Kč).

Celní unie se zeměmi EU znamenala, že dohoda o volném obchodu mezi Tureckem a Británií nemohla být uzavřena před dohodou Londýna s Bruselem. To vyvolávalo obavy u tureckých výrobců takzvaného bílého zboží, aut a textilu, že na jejich výrobky by mohla být uvalena dovozní cla, pokud by Británie neměla dohodu s EU, upozorňuje list Financial Times.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto si upevnila pozici jedničky na slovenském trhu

15.01.2021 16:15 Automobilka Škoda Auto si loni upevnila pozici jedničky na slovenském trhu s novými osobními vozy s…

Německý úřad schválil okamžité pokračování výstavby Nord Stream 2

15.01.2021 15:16 Aktualizováno Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby…

Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace

15.01.2021 13:40 Soud v německém Braunschweigu zastavil trestní řízení s bývalým šéfem německého automobilového…

Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu, propad HDP není tak…

14.01.2021 14:14 Aktualizováno Německo má kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu. Za loňský rok…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama