V Německu v březnu stoupla výroba i export více, než se čekalo

Průmyslová výroba i export se v březnu v Německu zvýšily, oznámil dnes místní statistický úřad a ministerstvo hospodářství. Zatímco průmyslová výroba se meziměsíčně zvýšila o 2,5 procenta, vývoz vzrostl o 1,2 procenta. Oba údaje překonaly očekávání.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Analytici v anketě agentury Reuters čekali, že průmysl přidá 2,3 procenta. Meziročně se jeho výkon zvýšil o 5,1 procenta a nejvíce se dařilo stavebnictví, které meziměsíčně stouplo o deset procent. Už ve čtvrtek statistický úřad oznámil, že v březnu se třetí měsíc po sobě zvýšil také objem průmyslových zakázek, kde růst proti loňskému únoru přesáhl devět procent. Loni v únoru ještě pandemie nebyla.

Nárůst vývozu překonal očekávání analytiků více než dvojnásobně, protože ti jej odhadovali na 0,5 procenta. V meziročním srovnání export stoupl o 16,1 procenta na 126,5 miliardy eur, což byl největší měsíční nárůst. K úrovni z loňského února ale německému vývozu stále ještě 0,9 procenta chybělo, i když rostl už 11. měsíc po sobě. Přestože ve srovnání s předchozím měsícem se o 6,5 procenta zvýšil i dovoz, klesl obchodní přebytek Německa na nejnižší úroveň od loňského dubna.

Třetí měsíc po sobě se snížil vývoz německého zboží do Británie, která k 1. lednu definitivně opustila jednotný trh EU. V březnu do této země putovalo meziročně o 13,2 procenta méně zboží. Naopak vývoz do Číny se meziročně zvýšil, a to o téměř 38 procent.

Za celé první čtvrtletí se vývoz z Německa meziročně zvýšil o 2,4 procenta na 332,6 miliardy eur. Dovoz v prvních třech měsících roku stoupl o 2,4 procenta na 280 miliard eur a úroveň před krizí překonal o 6,7 procenta.

Po loňském propadu o 4,8 procenta letos německá ekonomika podle ministra hospodářství Petera Altmaiera vykáže růst o 3,5 procenta. Podrobné výsledky o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí oznámí statistici 25. května.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama