Vyvolává Roundup rakovinu? Firma Bayer chce jednou provždy vyřešit tisíce žalob

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer chce urovnat spory o škodlivé účinky herbicidu Roundup částkou deset miliard dolarů (přes 227 miliard Kč). S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Bayer kauzu sdělil po převzetí firmy Monsanto, která je výrobcem tohoto herbicidu. Navrhovaná částka by měla jednou provždy vyřešit desítky tisíc žalob, kterým Bayer za účinky herbicidu v USA čelí.

Roundup se v zemědělství stal široce používaným herbicidem. Bayer ale popírá tvrzení, že glyfosát, který Roundup obsahuje, způsobuje rakovinu, jak tvrdí stěžovatelé.

Pokud se potvrdí, že Bayer bude schopen vleklé spory vyřešit navrhovanou částkou, bude to úleva i pro investory. Akcie Bayeru v reakci na zprávu totiž citelně zpevnily. Zdroje přitom upozorňují, že uvedená částka nemusí být konečná a firma sama odmítla věc komentovat.

Právníci Bayeru podle zdrojů uvedli, že osm miliard dolarů koncern použije na urovnání nynějších soudních procesů a dvě miliardy dolarů si vyčlení na případné budoucí žaloby. Odhady analytiků ohledně toho, kolik bude rozřešení problému německou firmu stát, se pohybují od 4,5 miliardy do 12 miliard dolarů.

Čelný prostředník mezi jednajícími stranami Ken Feinberg uvedl, že do měsíce by mohlo být urovnáno až 85.000 žalob.

Bayer koupil společnost Monsanto za 63 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) v roce 2018. Od té doby klesly akcie německé firmy asi o 23 procent. Podaří-li se spory urovnat částkou deset miliard dolarů, akcie Bayeru by mohly ze současných zhruba 76 rychle stoupnout až na 90 eur, myslí si Markus Mayer ze společnosti Baader Bank. Dnes dopoledne akcie vykazovaly růst o více než tři procenta nad 76 eur.

Koncern soustavně odmítá, že glykosát je karcinogenní. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) na rozdíl od jiných regulačních úřadů nevyžaduje, aby herbicid nesl varování před karcinogenními riziky. Žalobci nicméně odkazují na výzkum, podle nějž glykosát může přivodit takzvané non-Hodgkinovy lymfomy, což je onemocnění způsobující rakovinu krve, a mnohočetný myelom, tedy druhé nejčastější nádorové onemocnění krve.

Někteří právníci Bayeru podle zdrojů varovali, že pokud nepůjde dosáhnout rozumného vyrovnání, koncern je připraven nechat Monsanto zkrachovat. Ke stejné strategii se uchýlila například americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin. Ta loni požádala o ochranu před věřiteli ve snaze urovnat žaloby souvisejících s takzvanou opiátovou krizí v USA.

Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Federální soud v USA loni v březnu rozhodl, že herbicid Roundup způsobuje rakovinu.

Související

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouští poslanci schválili zákaz glyfosátu. Je rakovinotvorný? Spor přetrvává

Rakouští poslanci dnes schválili naprostý zákaz kontroverzního herbicidu glyfosátu, který například Kalifornie považuje za karcinogenní. Pokud návrh podpoří i horní komora parlamentu a podepíše ho prezident Alexander Van der Bellen, stane se Rakousko podle agentury Reuters prvním státem Evropské unie, který glyfosát zcela zakáže.

Více souvisejících

Roundup (herbicid) Bayer Německo Ekonomika USD

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy